Ile kosztuje sesja zdjęciowa? Jakie koszta ponosi fotograf?

Przeczytasz w: 4 minuty

Ile kosztuje sesja zdjęciowa? Jakie koszta ponosi fotograf?

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Przeczytasz w: 4 minuty

Ile kosztuje sesja u fotografa? Okej – w życiu każdego człowieka są mniej lub bardziej ważne chwile, te drugie często chcielibyśmy uwiecznić. Co nam może dać taką możliwość? Oczywiście, że zdjęcia!

Zastanawiamy się wtedy jak wygląda cennik takiej usługi u fotografa, a kiedy już się mniej więcej zorientujemy się na rynku czujemy się zaskoczeni rozbieżnością i wysokością cen. Dlaczego piękne zdjęcia potrafią być drogie? Ile kosztuje sprzęt w który musi zaopatrzyć się fotograf? Dziś postaramy się odpowiedzieć na te i inne pytania dotyczące tej profesji.

Przeczytasz tutaj o

Próg wejścia w fotografie wyznacza ile kosztuje sesja zdjęciowa

Na wstępie warto zauważyć, że cennik usług fotograficznych zbudowany jest na podstawie kosztów pracy jakie ponosi fotograf.

Dla każdego przedsiębiorcy jest to droga budowania swojej kariery. Nie możemy oczekiwać od fotografa wykonania taniej sesji zdjęciowej, w sensie niskim kosztem tylko dlatego, że on lubi swoją pracę.

Każdy profesjonalny przedsiębiorca tworzy swoją ofertę i cennik na wykonanie sesji zdjęciowej. Zazwyczaj jest to pakiet 5 czy 10 zdjęć. To coraz bardziej popularna forma rozliczania za sesje fotograficzne.

Zanim przejdziemy do konkretów, czyli odpowiedzi na pytanie ile kosztuje sesja zdjęciowa, sprawdźmy jakiej inwestycji dokonuje fotograf. Bez wątpienia, aby wykonywać tą profesję trzeba sporo zainwestować.

Cena sprzętu fotograficznego

Na wstępie z pewnością powiedzieć, że fotografia jest drogim sportem. Aparat oraz obiektywy mogą kosztować… dziesiątki tysięcy. Dlatego też fotograf decyduje się jakiego rodzaje sesje zdjęciowe będzie wykonywał, ponieważ bardzo ciężko zaopatrzyć się w sprzęt do wszystkiego. Np. Do wykonywania fotografii ślubnej będziemy potrzebować jasnych obiektywów, ponieważ większość zdjęć będzie wykonywana wewnątrz. A jasne obiektywy należą do najdroższych. Przy fotografii ślubnej nie ma też czasu na zmiany obiektywów między ujęciami, dlatego absolutnym minimum jest posiadanie dwóch aparatów. Obiektyw do fotografii portretowej ma inne specyfikacje niż taki który zabierzemy w plener, do fotografii krajobrazu. Istnieje też możliwość wypożyczania sprzętu fotograficznego, więcej na ten temat przeczytasz w artykule na temat wypożyczalni obiektywów – czy watro?

Przykładowe ceny aparatów

 • Sony A7III – 7.000zł
 • Sony A7RIII – 10.000zł
 • Canon EOS R6 – 11.000zł
 • Canon EOS R – 7.190zł
 • Nikon Z6 – 6.990

Przykładowe ceny obiektywów

 • Sigma A 50mm f/1.4 DG HSM ART (Canon)- 3260zł
 • Sigma Art 85mm F1.4 DG DN (Sony E)- 4890zł
 • Sony 85mm f/1.4 T ZA- 6199zł
 • Nikon Nikkor Z 70-200 mm f/2.8 VR S- 11.199złn

Akcesoria fotograficzne

Nie tylko sam sprzęt do wykonywania fotografii jest drogi. Możemy śmiało powiedzieć to samo o niezbędnych akcesoriach fotografa.

Chodzi przede wszystkim o karty pamięci, dyski zewnętrzne, statyw, plecak, filtry na obiektyw, solidny pasek na aparat, lampy błyskowe, wyzwalacz, blendy i inne. Jak napisałem wyżej ceny sprzętu fotograficznego są bardzo wysokie. Dlatego akcesoria takie jak statyw czy torba też muszą być wysokiej jakości, aby odpowiednio chronić sprzęt przed uszkodzeniem. Nie może to być statyw za 100zł z marketu, potrzebujemy zainwestować w profesjonalny sprzęt.

Porządny statyw kosztuje minimum 500-600zł a karbonowe które są bardzo lekkie potrafią kosztować po kilka tysięcy. Tak samo istotny jest plecak fotograficzny, który ma być wygodny, pojemny i przede wszystkim zabezpieczać sprzęt przed upadkiem czy warunkami atmosferycznymi.

 • Statyw Manfrotto Befree – 799zł
 • Plecak PeakDesign – 999zł
 • Pasek PeakDesign – 139zł
 • Karta Pamięci SanDisk Extreme 128GB – 89zł
 • Lampa błyskowa Godox TT685 – 595zł

Komputer oraz licencje

Potrzebny jest odpowiedni mocny komputer oraz licencje na programy edycyjne, a także chmury w których przetrzymywane są kopie zapasowe zdjęć. Ceny przykładowych programów:
 
 
 • Licencja Adobe Lightroom / Photoshop– € 9,67 za miesiąc
 • Cloud 1TB – około 10e za miesiąc
 • Final Cut – 6e za miesiąc

Utrzymanie strony www i portfolio

Istotną sprawa jest też budowa oraz utrzymanie strony internetowej na której budowane jest portfolio i wpisy.
 
   Jeśli nie jesteśmy w stanie zbudować serwisu na własną rękę konieczne będzie zatrudnienie osoby która się tym zajmie, a uważam, że warto zadbać o tę kwestię i zrobić to w taki sposób jak należy, ponieważ odpowiednio zoptymalizowana strona jest istotną częścią marketingu i pozwala dotrzeć do większej ilości klientów. Opłata za serwer uzależniona jest od ilości zdjęć i udostępnianych materiałów.
 
 • Cena domeny .pl wynosi około 100zł za rok
 • Przykładowy serwer LH.pl 5GB. pierwszy rok: 50zł przedłużenie: 100zł

Czas spędzony na obróbce zdjęć

Godziny pracy fotografa to nie tylko czas trwania sesji. Ta część myślę dla większości z nas należy do najprzyjemniejszych. Następnie przychodzi czas na postprodukcję, czyli obróbkę zdjęć.

 

Czas spędzony na obróbce uzależniony jest od rodzaju wykonanej usługi. Jeśli była to sesja biznesowa i polegała ona na wykonaniu 10 zdjęć prezesa- pójdzie gładko, ale jeśli była sesja ślubna fotograf wykona od 3 do 5 tysięcy zdjęć z wesela. Łatwo się domyśleć, że selekcja i cyfrowe wywołanie takich zdjęć może być naprawdę czasochłonne.

 

Zazwyczaj edycja jednego zdjęcia zajmuję dla fotografa od 10 do 20 minut, chyba, że jest to profesjonalna sesja zdjęciowa i wymagany jest zaawansowany retusz. Przy każdej pracy fotograf wie ile czasu zajmie mu wykonie i dostarczenie fotografii i na tej też podstawie dokonuje wyceny sesji.

Umiejętności oraz doświadczenie

Cena zdjęć wynika również z wiedzy i doświadczenia fotografa. Nauczenie się tej profesji wbrew pozorom wymaga naprawdę dużo czasu, a przede wszystkim cierpliwości. To nie jest tak, że kupimy sobie profesjonalny aparat i od razu robimy świetne zdjęcia, tak łatwo jak telefonem. Świadczenie usług fotograficznych wiąże się z wieloma godzinami nauki, godzin spędzonych przy komputerze na edycji zdjęć.

Studio fotograficzne

Zależnie od niszy którą obrał fotograf może być konieczne posiadanie mniej lub bardziej profesjonalnego studia fotograficznego. Takie studio może być zorganizowane w domu lub wynajętym lokalu. Poza kosztami wynajmu, oświetlenia dochodzą też koszty aranżacji sceny, często też przebrania np. jeśli np wykonywane są zdjęcia tematyczne, ciążowe czy rodzinne. Organizacja takiej sesji generuje koszty które fotograf musi ponieść.

Ile kosztuje sesja fotograficzna w 2022 roku?

Mając na uwadze koszty jakie ponosi fotograf, możemy pomówić trochę bardziej o konkretach. Średnia stawka za koszt sesji w tym roku oscyluje w granicach:

 • Zdjęcia ciążowe 400 – 560 zł w koszt takiej sesji składa się około 3 godziny sesji zdjęciowej, obróbka i przynajmniej 20 fotografii w formie cyfrowej i papierowej
 • Zdjęcia portretowe w studiu 100 zł mówimy tutaj o zwykłym zdjęciu, bez makijażystki o podstawowym stopniu trudności.
 • Zdjęcia biznesowe 500 – 650 zł sesja biznesowa może obejmować fotografię siedziby korporacji, spotkań biznesowych lub eventów firmowych.
 • Modowe plenerowe lub studio 1 000 – 1 500 Profesjonalna sesja może obejmować stylistkę i inne usługi. W tej cenie mówimy tylko o samym wykonaniu zdjęć i obróbce graficznej

Podsumowanie

Rzeczy które wymieniłem w tym artykule dotyczą stricte fizycznych kosztów. Nie liczę tutaj administracyjnych kosztów związanych z prowadzeniem własnej działalności.
 
Mam nadzieję, że przybliżyłem Ci temat i teraz masz mniej więcej obraz jak to wygląda. Fotografia jest droga, ale jest droga dla obu stron. Profesjonalni fotografowie wydają tysiące na sprzęt i wydatki, często poświęcają swoje weekendy i spędzają znacznie więcej godzin niż czas, w którym faktycznie robią zdjęcia. Do tego dochodzi ciągły rozwój, uczymy się nowych technik wydajemy pieniądze na szkolenia i możliwość bycia lepszym w tym co robimy.
 
O AUTORZE
Picture of Paweł Niedźwiedź
Paweł Niedźwiedź

Pasjonat fotografii, filmu, montażu filmowego. W mojej pracy łączę pasję z profesjonalizmem, stale poszukując nowych inspiracji. Aktywny wypoczynek przez siłownię do roweru po piesze wędrówki, to nieodłączna część mojego życia z aparatem zawsze pod ręką. Interesuję się szeroko pojętym rozwojem osobistym i marketingiem, co przekłada się na moje kreatywne podejście w branży. Staram się otaczać inspirującymi ludźmi i być źródłem inspiracji dla innych. Prywatnie, jestem osobą zawsze pozytywnie nastawioną do życia, co znajduje odzwierciedlenie w mojej twórczości. Mam nadzieję :)

Picture of Paweł Niedźwiedź
Paweł Niedźwiedź

Pasjonat fotografii, filmu, montażu filmowego. W mojej pracy łączę pasję z profesjonalizmem, stale poszukując nowych inspiracji. Aktywny wypoczynek przez siłownię do roweru po piesze wędrówki, to nieodłączna część mojego życia z aparatem zawsze pod ręką. Interesuję się szeroko pojętym rozwojem osobistym i marketingiem, co przekłada się na moje kreatywne podejście w branży. Staram się otaczać inspirującymi ludźmi i być źródłem inspiracji dla innych. Prywatnie, jestem osobą zawsze pozytywnie nastawioną do życia, co znajduje odzwierciedlenie w mojej twórczości. Mam nadzieję :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Call Now Button