Jak robić angażujące zdjęcia instagramowe

Przeczytasz w: 4 minuty

Jak robić angażujące zdjęcia instagramowe

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Przeczytasz w: 4 minuty
Zapytanie o zdjęcia instagramowe wciąż cieszy się dużą ilością wyszukiwań w wyszukiwarkach. To znaczy, że mimo upływu czasu ludzie wciąż szukają inspiracji na zdjęcia na swój instagram. Dzisiaj podzielę się z Tobą przemyśleniami na co zwracać uwagę przy fotografiach instagramowych, jak zachować spójność i jaki format zdjęć wybrać, aby skutecznie prowadzić konto na instagramie.

Zapytanie o zdjęcia instagramowe wciąż cieszy się dużą ilością wyszukiwań w wyszukiwarkach. To znaczy, że mimo upływu czasu ludzie wciąż szukają inspiracji na zdjęcia na swój instagram. Dzisiaj podzielę się z Tobą przemyśleniami na co zwracać uwagę przy fotografiach instagramowych, jak zachować spójność i jaki format zdjęć wybrać, aby skutecznie prowadzić konto na instagrami

Przeczytasz tutaj o

Instagramowe zdjęcia to ludzie i emocje

Jeśli chcesz, żeby Twój profil wzbudzał ciekawość pokazuj na nim jak najwięcej ludzi. Opowiadaj ich historię. Wzbudzaj emocję. Nawet jeśli na co dzień fotografujesz architekturę czy ulice miast postaraj się dodać tam wątek ludzki. Zadbaj, aby na Twojej fotografii znalazła się zamyślona kobieta spacerująca z psem czy zaangażowany kucharz przygotowujący potrawę.

Czasami warto zapytać kogoś czy możesz zrobić mu zdjęcie. Niektórzy ludzie chętnie dzielą się swoim wizerunkiem i nie mają z tym problemu. Wiem o tym, ponieważ często zdarza mi się podczas spaceru zagadać do ludzi którzy piją kawę czy po prostu spacerują po ulicy i są ciekawie ubrani co oddaje klimat miejsca. I mam wizję, że może być z tego fajne zdjęcie. Zazwyczaj się zgadzają, wymieniamy się kontaktami i potem jeszcze wysyłam im to zdjęcie które im zrobiłem.

 

Fotografia ▪︎ Film ▪︎ Montaż

Cześć! Nazywam się Paweł Niedźwiedź i zawodowo zajmuję się filmowaniem oraz montażem filmowym.

Sprawię, że każdy moment będzie wyglądał na ekranie równie spektakularnie, jak w rzeczywistości!

para odpoczywająca w centrum amsterdamu
Przypadkowa para słuchająca występu muzycznego na ulicach Amsterdamu. Po zapytaniu ich o zgodę zgodzili się na zdjęcie.

Instagram to miejsce które tworzą ludzie. Dlatego jeśli chcesz wpasować się w algorytm instagramowego świata opowiadaj o ludziach. Zapoznaj się z moim przewodnikiem jak zrobić dobry portret. Takie zdjęcia instagramowe na ogół sprawdzą się bardziej niż zdjęcia jedzenia, aut czy innych rzeczy.

Rób zdjęcia na instagram w fajnych miejscach!

Zdecydowanie! Może czas w końcu schować telefon do kieszeni i wybrać się na spacer po Twojej okolicy? Z pewnością masz wokół siebie wiele miejscówek na których możesz robić zdjęcia na swoje social media. Idź na fotograficzny plener.

portret kobiety wykonany na podziemnym parkingu
Propozycja na portret wykonany na parkingu podziemnym. Powtarzalność świateł tworzy ciekawą kompozycje oraz tworzy linie wiodącą która dodaje trójwymiarowości dla całej fotografii.

Pierwsza myśl która przychodzi mi do głowy to chociażby parking. Parkingi podziemne to łatwo dostępne miejsca. Możesz wykorzystać tę miejscówkę i skomponować interesujący kadr. Ja na takich parkingach lubię wykorzystywać oświetlenie jako linie wiodące na mojego modela.

Nie możemy też zapominać o dość popularnych zdjęć na schodach które też doskonale sprawdzą się na Twój profil na instagramie.

Wykorzystuj pogodę do swoich instagramowych zdjęć

Nich warunki atmosferyczne staną się Twoim sprzymierzeńcem. Fotografując portret w plenerze możesz wykorzystać np wiatr. Takie fotografie świetnie wyglądają.

ciekawe zdjęcie na instagram z wykorzystaniem wiatru
Zdjęcie portretowe z wykorzystaniem wiatru
kobieta w kapturze o zmroku. W szybie odbijają się światła miasta
Portret po zmroku z wykorzystaniem odbicia świateł

Instagramowe zdjęcia flatlay

Nie ma znaczenia czy prowadzisz profil firmowy czy prywatny zdjęcia flat lay doskonale sprawdzą się w obu przypadkach i mogą być naprawdę skuteczne w próbie przekazania 'wiadomości’ dla odbiorcy.

Technika flatlay jest to po prostu wykonywanie zdjęć z góry nad sceną. Dlatego potocznie mówi się na nie płaskie zdjęcia. Najczęściej takie zdjęcia możesz spotkać kiedy ktoś przedstawia na nich produkty kosmetyczne czy posiłki.

instagramowe zdjęcie jędzenia w technice flatlay
Zdjęcie posiłku wykonane w technice flatlay

Łącząc tą technikę z odpowiednimi filtrami, ustawieniem nasycenia bardzo łatwo możesz stworzyć jednolity kontent. Aby zrobić dobre zdjęcie flatlay na insta i uzyskać najlepszy efekt zawsze przemyśl swoje ujęcie.

Poza kwestiami kolorystycznymi zadbaj o kompozycję na zdjęciu. Spróbuj różnego ustawienia przedmiotów i zwróć uwagę na odstępy między nimi. Fotografując z lotu ptaka także zachowuje się zasadę trójpodziału. I koniecznie zadbaj o dobre oświetlenie.

zdjęcie laptopa kawy i notesu na łóżku wykonane w technice flatlay
Ciekawa kombinacja wykonana w technice flatlay

W tym przypadku jak i każdym innym proces planowania jest najważniejszy. Bardzo często widzę na instagramie fotografie ewidentnie zrobione na szybko. Widać to na pierwszy rzut oka.

Planowanie jest elementem kluczowym dla pięknych zdjęć instagramowych. Nie wiem jak Tobie, ale mi zdarzyło się zwlekać do ostatniego dnia. A w dniu zdjęć od samego rana byłem po prostu zestresowany. Z pewnością nie polecam nikomu tej praktyki! I sam od jakiegoś czasu unikam jej jak ognia.

Pokazuj zdjęcia przed i po

Jeśli oferujesz na swoim instagramie jakiś produkt ciekawą opcją do rozważenia jest też dodawanie zdjęć przed i po. W ten sposób możesz zaprezentować dla swoich odbiorców potencjalne rezultaty. Często influencerzy na IG wykorzystują tego typu zdjęcia w przypadku produktów pielęgnacji skóry, włosów czy środków czystości.

Jednak możesz to zastosować na swoim profilu również w pokazaniu takich codziennych rutynowych czynności jak np. wyglądało Twoje mieszkanie przed sprzątaniem i po. I różne takie. Przede wszystkim zdaj się na swoją kreatywność!

Udostępniaj zdjęcie w proporcji pionowej

Prawdopodobnie zależy Ci, aby Twoje zdjęcia przyciągały uwagę osób przewijających tablicę instagrama. Proporcja 4 x 5 to naprawdę game changer! Wyobraź sobie, że masz tylko ułamek sekundy, aby przyciągnąć uwagę widza. 

 

wymiary zdjec na instagram
Proporcje w jakich można publikować zdjęcia na Instagram. Wybierz portret!

Bez wątpienia proporcja pionowa jest po prostu ‘większa’ niż 16 x 9 czyli poziome kadrowanie krajobrazowe. Dlatego chcąc zwrócić na siebie uwagę odbiorcy i wyróżnić się z tłumu kiedy tylko jest to możliwe stosuj proporcje portretową. Dodatkowym argumentem potwierdzającym moje spekulacje jest to, że przecież każdy z nas przez większość czasu trzyma telefon w pozycji pionowej. A przecież cały instagram jest zaprojektowany właśnie do takiej formy użytkowania.

Oczywiście, mam na uwadze, że czasem faktycznie możesz mieć idealny kadr krajobrazowy który chcesz wrzucić do swoich mediów społecznościowych. Okej czasem możesz to zrobić. Pamiętaj tylko, że epicki krajobraz robi wrażenie na dużym ekranie. Natomiast na małym ekranie o szerokości 2,5 cala cały ten urok się po prostu rozmyje. A takie wymiary ma właśnie telefon komórkowy.

Pokazuj swoje zdjęcia za pomocą karuzeli

Słowem wstępu do tego punktu. Media społecznościowe chcą, abyś zawsze korzystał z nowości które wprowadzają. Instagram żyje zdjęciami i stara się mieć do nich oryginalne podejście. I Ty też powinieneś takie mieć.

Już jakiś czas temu pojawiła się możliwość publikowania zdjęć z wykorzystaniem instagramowej karuzeli. Chcąc publikować coraz lepsze i bardziej angażujące zdjęcia instagramowe wykorzystaj tą funkcję do opowiedzenia historii. Tak, dobrze czytasz!

To jest właśnie fotografia. Z jej pomocą naprawdę możesz opowiadać historię. Swoją drogą – to jeden ze składników dobrego zdjęcia. Tak więc, kiedy następnym razem będziesz robić zdjęcia na instagram postaraj się zrobić ich kilka. Tak by pokazać jakiś istotny, ciekawy moment.hh

 

Możesz fotografować np. spacer po starówce, zachód słońca w jakiś odstępach czasu. Ważne, aby Twój kadr był spójny. I powinien przedstawiać ciekawą historię.

Wykorzystując karuzelę zdjęć, sprawiasz, że użytkownik spędza więcej czasu na oglądaniu Twojej fotografii. Istotnie ważne jest tu, że wzbudzasz jego ciekawość bo publikujesz coś w fajnej formie. Często innej niż wszyscy.

Po drugiej stronie taka forma publikowania instagramowych zdjęć wpływa też korzystnie na to jak algorytm instagrama postrzega Twoje wpisy. Użytkownik zamiast spędzać dwie sekundy na przyglądanie się zdjęciu, spędza ich 10. Ponieważ musi przewinąć zdjęcia, co zajmuje mu więcej czasu.

Instagram promuje posty na których użytkownicy spędzają więcej czasu. Co za tym idzie korzystanie z karuzeli daje ogromne możliwości!

O AUTORZE
Picture of Paweł Niedźwiedź
Paweł Niedźwiedź

Pasjonat fotografii, filmu, montażu filmowego. W mojej pracy łączę pasję z profesjonalizmem, stale poszukując nowych inspiracji. Aktywny wypoczynek przez siłownię do roweru po piesze wędrówki, to nieodłączna część mojego życia z aparatem zawsze pod ręką. Interesuję się szeroko pojętym rozwojem osobistym i marketingiem, co przekłada się na moje kreatywne podejście w branży. Staram się otaczać inspirującymi ludźmi i być źródłem inspiracji dla innych. Prywatnie, jestem osobą zawsze pozytywnie nastawioną do życia, co znajduje odzwierciedlenie w mojej twórczości. Mam nadzieję :)

Picture of Paweł Niedźwiedź
Paweł Niedźwiedź

Pasjonat fotografii, filmu, montażu filmowego. W mojej pracy łączę pasję z profesjonalizmem, stale poszukując nowych inspiracji. Aktywny wypoczynek przez siłownię do roweru po piesze wędrówki, to nieodłączna część mojego życia z aparatem zawsze pod ręką. Interesuję się szeroko pojętym rozwojem osobistym i marketingiem, co przekłada się na moje kreatywne podejście w branży. Staram się otaczać inspirującymi ludźmi i być źródłem inspiracji dla innych. Prywatnie, jestem osobą zawsze pozytywnie nastawioną do życia, co znajduje odzwierciedlenie w mojej twórczości. Mam nadzieję :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Call Now Button