Zasady kompozycji w fotografii – praktyczny przewodnik kompozycji obrazu

Przeczytasz w: 5 minut

Zasady kompozycji w fotografii – praktyczny przewodnik kompozycji obrazu

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Przeczytasz w: 5 minut
Znajomość zasad kompozycji w fotografii to pierwszy krok by robić dobre zdjęcia. Poznaj najważniejsze zasady kadrowania. Znajdź mocny punkt

Zasady kompozycji w fotografii to punkt obowiązkowy do zaznajomienia się jeśli chcesz ciekawie projektować swoje kadry już podczas naciskania spustu migawki. Świadome fotografowanie sprawia, że Twoje zdjęcia są interesujące. Na wyższym poziomie. Dzisiaj zapoznamy się z królem podstaw fotografii, czyli zasadami kompozycji.

Przeczytasz tutaj o

Czym są zasady kompozycji w fotografii?

Godne uwagi jest to czemu na wstępie powiedziałem o zasadach kompozycji w fotografii jako o królu podstaw fotografii. Otóż moim zdaniem kompozycja zdjęcia jest pierwszą umiejętnością której opanowanie pozwoli postawić milowy krok początkującemu fotografowi. I wznieść jego zdjęcia na naprawdę wyższy poziom.

Mówiąc wprost to odpowiednie skomponowanie kadru sprawia, że wygląda on niesamowicie. Albo bardzo słabo i nieciekawie.

Przez właściwie skomponowany kadr rozumiem to, że ważne elementy na zdjęciu są rozmieszczone w odpowiedni sposób. Który prowadzą i zachęcają odbiorcę do zwiedzania fotografii. Nadają jej wymiar i charakter. To właśnie są zasady kompozycji w fotografii, do tego się odnoszą.

Mówiąc jeszcze bardziej obrazowo chcąc komponować swój kadr odpowiadaj sobie na ważne pytania. Takie jak:

  • W którym miejscu powinienem ustawić temat swojej fotografii?
  • Umieścić w kadrze dwie czy trzy osoby?
  • Powinienem na zdjęciu dodać więcej nieba, czy wygląda ono ciekawie?
  • Odciąć komuś kończyny czy umieścić całą postać w kadrze?
  • W jakim punkcie ustawić linie horyzontu?

 

Fotografia ▪︎ Film ▪︎ Montaż

Cześć! Nazywam się Paweł Niedźwiedź i zawodowo zajmuję się filmowaniem oraz montażem filmowym.

Sprawię, że każdy moment będzie wyglądał na ekranie równie spektakularnie, jak w rzeczywistości!

Dlaczego kompozycja w fotografii ma ogromne znaczenie?

Ponieważ odpowiada za odbiór oraz narrację Twojej fotografii. Chcąc fotografować osoby zdecyduj kto ma być większy kto bardziej kolorowy. Poza samym harmonijnym ustawieniem ważnych punktów zdjęcia ważne też jest odpowiednie ustawienie aparatu. Dobrze skomponowane zdjęcie to również odpowiednio naświetlone.

Bez wątpienia mogę powiedzieć, że kompozycja jest jak załączona instrukcja obsługi do fotografii. Informuje osobę oglądającą, aby zaczął od punktu pierwszego, następnie prowadzi go krok po kroku po mocnych punktach zdjęcia.

Nieprzemyślane zdjęcia - zasady kompozycji w fotografii

Kiedy nie zastanawiasz się nad kompozycją swojego zdjęcia pozbawiasz go możliwości opowiedzenia swojej historii. Wyobraź sobie, że idziesz miastem widzisz interesujący pomnik. Wyciągasz aparat i po prostu wciskasz spust migawki, robisz zdjęcie.

Są na nim maszerujący ludzie, lecące gołębie, po środku pomnik a w tle ogromna katedra. Tobie może wydawać się okej mam to co chciałem. Na zdjęciu jest ten fajny pomnik. Ale osoba której w przyszłości będziesz pokazywał to zdjęcia tak naprawdę nie będzie wiedziała o co w nim chodzi…

Dlatego wykonując fotografię pomyśl, zanim naciśniesz. Pomyśl co jest tematem Twojego zdjęcia. Jeśli Ty tego nie określisz i nie będziesz wiedział – tym bardziej nie domyśli się tego widz. Dobre zdjęcie zawsze jest przemyślane.

1. Złota zasada trójpodziału

Wspominałem już, że komponowanie fotografii jest królem? A okej. To teraz chciałbym przedstawić Tobie królową. Bezsprzecznie najważniejszą zasadę kompozycji czyli trójpodział.

Chodzi w niej o to, abyś podzielił swój obraz na trzy sekcje pionowe oraz trzy sekcje poziome. Tak, by mieć dwie linie biegnące od góry do dołu i to samo tyczy się linii biegnących od lewej do prawej. Teraz w miejscu przecięcia linii są to mocne punkty.

Najważniejszy element kadru powinien znajdować się właśnie w tym miejscu. Lub elementy bo mogą być dwa w zależności od Twojego zamysłu.

Każdy aparat cyfrowy wyposażony jest jest w siatkę trójpodziału którą możesz włączyć w ustawieniach swojego aparatu. Pomoże Ci ona umiejscowić mocne punkty kadru we właściwym miejscu.

Mocne punkty w portrecie

Jeśli chcesz zrobić dobry portret to właśnie w punkcie przecięcia linii powinna znajdować się głowa modelki lub oko – jeśli jest to bliższe kadrowanie.

Mocne punkty w krajobrazie

Jeśli fotografujesz krajobraz również korzystaj z linii wiodących, aby zachować symetrię. Większość osób komponując kard popełnia błąd i przy fotografii krajobrazowej umieszcza horyzont po środku. W rzeczywistości horyzont powinien znajdować się na wysokości jednej z linii poziomych chcąc trzymać się idealnej kompozycji.

2. Minimalizm na fotografii

Bez wątpienia najłatwiejszym sposobem na uzyskanie mocnej i jasnej w odbiorze kompozycji jest jego prostota. W opozycji do zamieszania i wielu elementów umieszczonych w fotografii warto poznać zasadę 'mniej znaczy więcej’. Skup się na jednym obiekcie, wyróżnij go.

Wyobraź sobie jak bardzo takie proste kompozycje przyciągają wzrok widza. Im szybciej określi on główny temat zdjęcia tym mniej czasu straci na jego poszukiwanie. W ten sposób więcej czasu będzie mógł poświęcić na jego docenienie i jakie przesłanie za nim idzie. Zanim naciśniesz spust migawki – mniej to na uwadze.

3. Wypełnienie kadru

W niektórych przypadkach warto zadbać, aby kadr był ciasny, symetryczny i w odpowiedniej proporcji. W tej sytuacji pozbądź się pustej przestrzeni w kadrze. Pozwól skupić się na szczegółach które normalnie mogłyby być ciężkie do zauważenia.

Oczywiście możesz to zrobić potem w procesie edycji w programie takim jak Photoshop czy Lightroom. Natomiast kiedy robisz to już na wejściu oszczędzasz swój cenny czas.

4. Wybierz odpowiedni kolor swojej fotografii

Zdjęcia z pewnością powinny być dopieszczane przez nadanie im odpowiedniego koloru. Temperatury. Świat kompozycji to też barwa która jak pewnie wiesz jest efektownym środkiem wyrazu. Kolor działa na nasze emocje.

Chociaż mówi się, że postrzeganie kolorów i odczuć związanych z konkretnymi kolorami są często sprawą indywidualną można to troszkę uogólnić.

  • Kolor zielony – kojarzony najczęściej jest ze spokojem oraz szczęściem
  • Żółto czerwony – wywołuje szczęście i podekscytowanie
  • Szary – prawdopodobnie dla Ciebie również jest kolorem smutku i depresji

Podsumowując. Chcąc podkreślić charakter swojej fotografii możesz posłużyć się jego kolorem oraz fakturą.

5. Wykorzystaj symetrię do kompozycji obrazu

W wielu książkach przeczytałem, że włączając symetrię do kompozycji obrazu można tym samym stworzyć poczucie odwagi i siły. Wynika to z faktu iż symetria równoważy cały kadr. Przez co potrafi zrobić spore wrażenie na widzu.

Symetria wyznacza oryginalny dynamiczny standard często sprzeciwiając się złotej zasadzie trójpodziału. Chcąc stworzyć taką scenę polecam umieścić symetryczny obiekt w kompozycji centralnej. Tak bo części boczne składały się i wyglądały na równe części symetryczne.

Gwarantuje Ci, że jeśli raz zwrócisz na to uwagę i wykonasz taką fotografię, będziesz chciał to powtarzać. Architektura to świetny wybór, żeby poćwiczyć ten typ komponowania swojego kadru. Od teraz, zwracaj uwagę gdzie celujesz swój obiektyw!

6. Fotografia refleksyjna - symetryczny trik

W związku z opisanym powyżej pojęciem symetrii w fotografii zgrzeszyłbym nie wspominając o refleksach. Czyli wszelkiego rodzaju odbiciach. Zawsze łatwo je znaleźć wokół wody.

Deszczowe dni są przez nas często uznawane za nienajlepsze do fotografowania portretów w plenerze. Co jest ogromnym błędem! Taka pogoda zawsze ma swój magiczny dramatyczny klimat. Ale do rzeczy – następnym razem kiedy zauważysz kałużę poproś by Twój model kucnął lub usiadł tuż przy niej. Zrób krok w tył tak by ująć go całego, ale również całe odbicie. By uchwycić całość.

Jeśli powiesz mi, że to jest takie sobie… I tak Ci nie uwierzę 🙂

Taką odbijającą powierzchnią może być np. błyszczący blat biurka. Podłoga. Co tylko się nada by odbić elementy w kadrze.

7. Wykorzystaj naturalne ramki do obudowania obiektu lub modela

Kolejną ciekawą kompozycją z którą myślę, że będziesz chciał się zapoznać to używanie ramek. Godne uwagi jest to, że prawie wszystko może być ramką. Przykładowo może to być most, futryna od drzwi, witryna sklepu wszystko co ma kwadratowy lub po prostu jakiś interesujący kształt.

Jeśli w Twojej kompozycji nie ma niczego co może kierować wzrokiem widza zdjęcie może się wydawać po prostu nudne. Lub jakieś takie, niekompletne. Używając ramek stworzysz element który podkreśla wagę tematu w atrakcyjny sposób. Nie odrywając przy tym uwagi od głównego tematu fotografii.

8. Zasada kompozycji w fotografii oparta na liniach wiodących

Ta prosta 'zmiana chwytu’ również pozwoli skierować oko na główny obiekt. Dlatego warto fotografować używając naturalnych linii lub kształtów.

Kluczem który można tutaj zastosować by dobrze wykadrować fotografię jest zrobienie dużego obrazu sceny i dostrzeżenie w niej elementów, których można użyć jako linii wiodących.

Chcąc robić lepsze zdjęcia szukaj takich rzeczy jak tory kolejowe, cienie, barierki mostów które prowadzą na modela. Niech Twoja kreatywność będzie Twoją tajną bronią! Oczywiście nie musisz tutaj używać tylko linii prostych. Mogą to być inne kształty takie jak krzywe, zygzaki itp. Rozumiesz prawda? 🙂

9. Znajdź odpowiedni punkt z którego skierujesz swój obiektyw

Baw się punktem widzenia. Perspektywa dotyczy tego w jakiej pozycji jesteś w stosunku do fotografowanej osoby czy przedmiotu. Czasami wystarczy podejść bliżej, kucnąć, aby uatrakcyjnić swoją fotografią.

Na co dzień każdy widzi świat z tej samej perspektywy – czyli z poziomu oczów. Kiedy sfotografujesz z innego nietypowego kąta zwykłe przedmioty wyglądają zupełnie inaczej.

10. Dobra kompozycja to też powtórzenia i wzory

Udowodniono, że nasz mózgi lubią powtórzenia i wzory. A taka kompozycja również pozwala na zwiedzanie wzrokiem. Na przykład kiedy chcesz fotografować miejską architekturę poszukaj takich powtórzeń. Bardzo często możesz je spotkać. Mogą znajdować się one w kształtach lub kolorach.

Zasady kompozycji w fotografii podstawowe zasady - podsumowanie

Podsumowując tak mniej więcej wygląda świat rządzący zasadami kompozycji w fotografii. Komponując kadr zawsze dobrze go przemyśl. Takie wybory kompozycyjne tworzą ogromną różnice między świetnym zdjęciem a zwykłym naciskaniem spustu migawki.

Przestrzeganie zasad kompozycji to krok milowy, aby fotografowane obiekty miały szanse stać się tematem imponujących zdjęć.

Jednakże nie ma też jednego sposobu patrzenia na świat. Kiedy już opanujesz te zasady przyjdzie czas, żeby je łamać. Ale żeby to robić, najpierw bez wątpienia trzeba je po prostu poznać. Praktykować. Powodzenia!

 

O AUTORZE
Picture of Paweł Niedźwiedź
Paweł Niedźwiedź

Pasjonat fotografii, filmu, montażu filmowego. W mojej pracy łączę pasję z profesjonalizmem, stale poszukując nowych inspiracji. Aktywny wypoczynek przez siłownię do roweru po piesze wędrówki, to nieodłączna część mojego życia z aparatem zawsze pod ręką. Interesuję się szeroko pojętym rozwojem osobistym i marketingiem, co przekłada się na moje kreatywne podejście w branży. Staram się otaczać inspirującymi ludźmi i być źródłem inspiracji dla innych. Prywatnie, jestem osobą zawsze pozytywnie nastawioną do życia, co znajduje odzwierciedlenie w mojej twórczości. Mam nadzieję :)

Picture of Paweł Niedźwiedź
Paweł Niedźwiedź

Pasjonat fotografii, filmu, montażu filmowego. W mojej pracy łączę pasję z profesjonalizmem, stale poszukując nowych inspiracji. Aktywny wypoczynek przez siłownię do roweru po piesze wędrówki, to nieodłączna część mojego życia z aparatem zawsze pod ręką. Interesuję się szeroko pojętym rozwojem osobistym i marketingiem, co przekłada się na moje kreatywne podejście w branży. Staram się otaczać inspirującymi ludźmi i być źródłem inspiracji dla innych. Prywatnie, jestem osobą zawsze pozytywnie nastawioną do życia, co znajduje odzwierciedlenie w mojej twórczości. Mam nadzieję :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Call Now Button