Facebook
Twitter
WhatsApp
Email

Jak odkryć swoją pasję? I żyć pełnią życia

Przeczytasz w: 8 minut

Jak odkryć swoją pasję? I żyć pełnią życia

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Przeczytasz w: 8 minut
Jak odkryć swoją pasję? Zastanów się. Czy kiedykolwiek zdarzyło Ci się pomyśleć 'Gdybym tylko odkrył swoją pasję, to co naprawdę lubię i chce robić moje życie wystrzeliło by jak rakieta!’? Prawdopodobnie tak. I czekasz aż nadejdzie taki dzień w którym wszystko się zmieni. Bez wątpienia pierwszą przeszkodą która stoi na drodze to poznanie swojej pasji. Znalezienie jej.

Jak odkryć swoją pasję? Zastanów się. Czy kiedykolwiek zdarzyło Ci się pomyśleć 'Gdybym tylko odkrył swoją pasję, to co naprawdę lubię i chce robić moje życie wystrzeliło by jak rakieta!’? Prawdopodobnie tak. I czekasz aż nadejdzie taki dzień w którym wszystko się zmieni. Bez wątpienia pierwszą przeszkodą która stoi na drodze to poznanie swojej pasji. Znalezienie jej.

Dzisiaj porozmawiamy o pasji i jej braku. O jej wpływie na nasze życie. Chciałbym podać konkretne wskazówki które bezsprzecznie mogą być dla Ciebie drogowskazem na drodze do odnalezienia swojej pasji.

Przeczytasz tutaj o

Dlaczego w życiu warto odkryć swoją pasję?

Miłosz Brzeziński w swojej książce 'Życiologia’ zaznacza, że w życiu jesteśmy szczęśliwi tylko wtedy, kiedy właściwie dbamy o swoje trzy ogrody. Jednym z tych ogrodów jest JA SAM. Z pewnością zalicza się do niego pielęgnowanie ogrodu swojej pasji. A jeśli jej nie mamy, to pielęgnowania swojego cennego czasu. Co zwiększa prawdopodobieństwo znalezienia swojej pasji i realizacji życiowych celów.

Myślę, że mogę powiedzieć, że w moim życiu pasja ewoluowała wraz z wiekiem. Zmieniała się. Coś we mnie dojrzewało, poznawałem nowe rzeczy. Moją pierwszą pasją od dziecka był sport. Który zresztą towarzyszy mi do dziś (chociaż dziś jest na drugim planie, ale jest nieodłącznym kompanem w moim życiu. O czym opowiem w dalszej części artykułu.

Zauważyłem natomiast, że bez wątpienia każda pasja niesie za sobą szereg korzyści. Myślę, że część z nich niezależnie od rodzaju pasji jest powtarzalna. W związku z tym, jako dumny posiadacz swojej pasji jaką jest fotografia którą namiętnie praktykuję, chciałbym podzielić się z Tobą kilkoma korzyściami które odnotowałem z jej posiadania. Które bezsprzecznie mają wpływ na moje życie i mój rozwój osobisty.

Korzyści płynące z posiadania pasji:

 • Radość z posiadania pasji. Nie jest to tajemnicą, prawdopodobnie dla Ciebie też, że największą radość w życiu sprawiają nam rzeczy które robimy z chęcią. Z nieprzymuszonej woli. A każdy z nas przecież chce robić w życiu to co kocha! Bo wszystko co robimy z pozytywnym nastawieniem jest w moim odczuciu zalążkiem sukcesu. Posiadanie pasji ma wpływ na codzienne życie. To dlatego bo obudzeniu możesz czuć się lekko. Jesteś przepełniony energią, chęcią do działa.

 

 • Pasja pobudza kreatywność. Jeśli posiadasz pasję zaczynasz lubić i poznawać wszystkie rzeczy krążące wokół niej przez co pobudzasz swoją kreatywność. Przykładem tutaj jestem ja sam. Fotografia była zapalnikiem do tego, aby zacząć prowadzić tego bloga którego pisanie sprawia mi ogromną frajdę. I bez wątpienia pobudza moją kreatywność.

 

 • Pasja pomaga w poznawaniu wartościowych ludzi. Rzeczy którymi się pasjonujemy bez wątpienia podzielają również inni ludzie. Dzięki czemu możemy nawiązać budujące znajomości i wzajemnie się dopingować.

 

 • Pasja wspomaga nasze zdrowie! Zdrowotne aspekty z jej posiadania pasji wynikają z poczucia zaangażowania. Z wewnętrznego flow które się w nas uruchamia podczas jej uprawiania. W związku z tym spada nasz poziom stresu który odczuwamy na co dzień, ponieważ pasja daje nam poczucie spokoju. Relaksuje.

Listę takich plusów właściwie można by wymieniać i wymieniać. Jest naprawdę długa. Chyba rozumiesz o co mi chodzi. Chciałbym, żebyś też kiedy pomyślisz słowo 'pasja’ od razu miał w głowie te wszystkie aspekty. Które niosą za sobą swój potencjał. Kojarz ją przede wszystkim z poczuciem spełnienia. Samorealizacji

Czy hobby to również pasja?

Nie! Krzyknę – w tym momencie. Często ludzie błędnie łączą te dwa pojęcia i wrzucają do jednego wora. Pasja jest czymś więcej niż hobby. Zacznijmy od tego, że hobby jest czymś takim co po prostu lubisz robić. Ale kiedy tego nie zrobisz to właściwie nic się takiego wielkiego nie stanie. Będziesz mógł zasnąć spokojnie bez takiego hmm 'poczucia winy’.

Hobby

Dla przykładu moim hobby jest jazda na rowerze. Bardzo lubię to robić i sprawia mi to mega przyjemność. Kiedy jednak nie mam czasu, aby wyjść na rower jakoś tak zbytnio potem nad tym nie rozmyślam. Ok, gdzieś sobie pomyślę 'kurczę, dawno nie byłem na rowerze’. Ale z pewnością nie robi mi to takiego wiesz, 'ała, kurczę, jak to się stało, że od tygodnia nie byłem pojeździć rowerem!’. Nie pozbawia mnie to jakieś cząstki samorealizacji? Poczucia, że czegoś nie dopilnowałem, że czegoś mi tak bardzo brakuje.

Natomiast Pasja...

To zupełnie inna bajka. Jeśli już poczujesz, że coś Cię pasjonuje jest ciężko to odstawić i żyć bez tego. To coś co naprawdę potrzebujesz robić systematycznie. Bo po prostu czujesz się wtedy dobrze. Zaspokaja to Twoją ciągłą ciekawość i to Ci się bardzo podoba. Ponieważ wiesz, że uprawiając ją doskonalisz swoje umiejętności.

Moją pasją jest fotografia. Jak pewnie wiesz, bardzo lubię fotografować portrety w plenerze i ogólnie pracować ze zdjęciami. Robię to praktycznie każdego dnia. Nie wyobrażam sobie kilku dni bez czytania, przeglądania zdjęć lub czegokolwiek co nie wiąże się z pogłębianiem mojej wiedzy w temacie fotografii i obrazu cyfrowego. Kiedy tego nie robię czuję się po prostu źle.

Jeśli też masz podobnie – gratulacje! Masz swoją pasję

No chyba, że mówmy tutaj o tym, że nie napijesz się piwa po pracy i czujesz się z tym źle… 🙂

Gdzie szukać by odkryć swoją pasję

Prawdopodobnie słyszałeś teorię, aby odkryć swoją pasję należy próbować różnych rzeczy. Ja radziłbym podejść do tematu poszukiwania pasji nieco głębiej.

W dzisiejszym świecie który nabiera coraz większego pędu jest tyle możliwości które możesz sprawdzać… możesz robić różne kursy, oglądać youtube, słuchać podcastów, brać warsztaty z matematyki czy pochłaniać inną wiedzę w danym temacie. Każde z tych działań jest to pewnego rodzaju bodziec który może mniej lub bardziej Cię inspirować. Prawdopodobnie każda z tych rzeczy jest interesująca. Oczywiście.

Reasumując jest naprawdę wiele czynności które możesz wykonywać w poszukiwaniu tego co naprawdę chciałbyś robić. Idąc tym tropem to może być bardzo długi proces identyfikacji tego co tak naprawdę jest naszą pasją. Który może być po prostu frustrujący.

Poszukiwania pasji zacznij od swojego wnętrza, aby odkryć swoją pasje

Z pewnością istnieje sposób aby, pomóc w sobie znaleźć pasję. Sposób, który przede może okazać się tym właściwym w okresie długoterminowym. W moim odczuciu pasja nie jest czymś co można podpatrzyć u kogoś innego. W świecie zewnętrznym. To jest coś co jest w naszym wnętrzu. Płynie tam ze środka.

Dowiedz się co stoi za Twoimi zainteresowaniami by odkryć swoją pasję

W związku z tym tylko Ty możesz je namierzyć, poznać i stworzyć swoją rzeczywistość. Skleić wszystko w jedną spójną całość. Podczas, gdy chcesz skupiać swoją uwagę na poszukiwaniu czegoś co może Cię zainteresować. Spróbuj zastanowić się nad tym co już Cię interesuje.

Zastanów się czym interesujesz się już od dawna:

 • pomyśl, czym interesowałeś się już jako dziecko
 • jakie rzeczy lubisz oglądać
 • jeśli odwiedzasz miejsca, to jakie, gdzie lubisz spacerować
 • co najczęściej wyszukujesz w internecie, jakich informacji
 • co czytasz

Poszukaj takich punktów zaczepienia które przykują Twoją uwagę. Może wpadną Ci do głowy jeszcze jakieś pytania które mogą Ci pomóc? Z pewnością warto je sobie zadać i zapisać. Zapisz odpowiedzi.

Zidentyfikuj intencję które kryją się za Twoimi zainteresowaniami, aby odkryć swoją pasję

Teraz zastanów się. Pomyśl jaka jest odpowiedź na pytanie 'Co takiego kryje się za Twoim działaniem’. W celu wyjaśnienia co mam na myśli podam Ci na swoim przykładzie.

Jak już wcześniej pisałem, od dziecka pasjonował mnie sport. Lubiłem też projektować strony czy wykonywać jakieś projekty graficzne. Kiedyś też nawet coś tam sobie rapowałem i pisałem teksty.

Pytania które pomogą znaleźć intencję kryjącą się za czynnościami które lubisz wykonywać:

 • Co takiego jest w sporcie że lubię go uprawiać? Pokonywanie siebie, Wyzwanie
 • Co takiego kryło się za projektowaniem stron www? Możliwość tworzenia, kreatywność
 • A w pisaniu tekstów? Możliwość wyrażania siebie, swoich emocji

Moja pasja czyli fotografia pozwala mi realizować to wszystkie punkty.

To jest super! Kiedy to piszę naprawdę, aż mam dreszczyk.

To naprawdę wspaniałe uczucie…

Widzisz? Odpowiedzi na te pytania mają bardzo duże znaczenie, aby znaleźć swoją pasję. Mogą także pomóc znaleźć i namierzyć cel w życiu.

Teraz kiedy wiesz co było i jest motorem napędowym Twoich działań łatwiej będzie Ci odkryć co może stać się Twoją pasją. Wiesz jakie działania mogą Cię motywować, aby tę pasję utrzymać.

Teraz łatwiej Ci będzie znaleźć coś, czemu możesz się z pasją poświęcać każdego dnia!

Ale to nie wszystko.

By odkryć i realizować swoją pasję trzeba spełniać kilka warunków

To wszystko o czym pisałem wyżej jest naprawdę ważne, Ale jest coś jeszcze. Od czego tak naprawdę należy zacząć. Możesz wykonać wszystko o czym mówiłem wcześniej, ale jeśli nie będziesz o siebie dbał, o swoje otoczenie- wszystko może okazać się grą na krótką metę.

Umówmy się. Z pewnością, aby być szczęśliwym w życiu nie należy robić tylko tego na co mamy ochotę… Uważam to za ogromy mit naszych czasów. Aby być szczęśliwym czasami musimy się krótko mówiąc do czegoś przymusić.

 • Z pewnością znasz to uczucie po udanym treningu. Kiedy nie chciało się iść, a jednak to zrobiłeś
 • Kiedy zrobiłeś sobie smaczny obiad. Wtedy, kiedy naprawdę nie miałeś ochoty na gotowanie
 • Od rana coś działasz, tworzysz. Gdy inni jeszcze śpią. Czy znasz to poczucie satysfakcji?

Wszystkie te czynności, wymagają od nas, aby się do nich przymusić. Ale koniec końcu dają wspaniałe poczucie satysfakcji. Do szczęścia naprawdę trzeba się chociaż trochę przymusić. To wymaga od nas kapkę dyscypliny. Motywacji.

Przecież, gdyby każdy robił to co mu się chce i na co ma ochotę. To by spał do 11 rano, potem wstał z ciężką głową. Scrollował bezmyślnie instagram- co swoja drogą jest najlepszym… GENERATOREM BIEDY.

Pasji trzeba pomóc

Reasumując- to samo tyczy się pasji! Trzeba jej pomóc. Czasami się przymusić do pewnych rzeczy. A nie będziesz musiał długo szukać by ja odnaleźć.

Nie możemy odnieść sukcesu bez ciężkiej pracy i wytrwałości, a do tego potrzebujemy stałego, odnawialnego źródła energii

O co warto zadbać by odkryć swoją pasję i ją utrzymać?

 • Zdrowa dieta. Co w siebie wrzucamy tak się potem czujemy! To bez wątpienia prawda! Na pasję trzeba mieć siłę i energię. Trzeba mieć zapał by ją znaleźć, a potem realizować. Zła dieta dosłownie sprawia. Że nie mamy na nic ochoty.

 

 • Wysypiaj się. Regeneracja. Bez niej ciągle mamy ochotę odkładać wszystko na później. 7-8h snu to bezsprzecznie najlepsze co możesz zrobić dla swojej regeneracji. Nie więcej nie mniej. Kiedy nie będzie odpowiedniej regeneracji to ciągle będziesz musiał przymuszać się do wszystkiego. A godne uwagi jest, że nie to miałem na myśli mówiąc o przymuszaniu się powyżej.

 

 • Uprawiaj sport. Regularne uprawianie sportu niesie za sobą szereg wspaniałych korzyści. Do tego raczej nie trzeba nikogo przekonywać. Uprawianie sportu poprawia wydolność narządów wewnętrznych, poprawia krążenie oraz ogólne samopoczucie. Z pewnością warto wspomnieć, że regularne uprawianie sportu buduje naszą samodyscyplinę oraz wzmacnia poczucie własnej wartości. Kiedy wiesz, że potrafisz wyjść na trening mimo wymówek które pojawiają się w Twojej głowie. Wiesz, że możesz na siebie liczyć. Zaczynasz sobie ufać, wierzysz, że jesteś dobry!

 

 • Czytaj inspirujące książki. Książki to wspaniałe narzędzie do rozwijania naszej wyobraźni. Moim zdaniem najlepsze szkolenie w każdej dziedzinie. Jakie możesz sobie zafundować. Bez wątpienia książka jest jak siłownia dla umysłu.

 

 • Pozwól sobie na nudę. W dzisiejszych czasach większość ludzi nie potrafi się już nawet nudzić. Wystarczy, że weźmiesz do ręki telefon i masz złudne wrażenie 'że zabijasz nudę’… Nudzenie się, na co dowodzą badania jest bez wątpienia bardzo ważnym elementem twórczym w życiu człowieka. Człowiek jak się nudzi zaczyna wymyślać fajne rzeczy na które wcześniej by nie wpadł. Zastanawiać się, coś rysować. Wiesz co mam na myśli. Wycisz się czasem. Ponudź się 🙂

 

 • Otaczaj się inspirującymi, wartościowymi ludźmi. Mówi się, że człowiek jest wypadkową swoich pięciu znajomych. Można o tym przeczytać wielu książkach i sam muszę o tym napisać bo kompletnie się z tym zgadzam. Twoje najbliższe otoczenie to Twoje odbicie. Z kim się będziesz spotykać będziesz robić to co oni, zarabiać tyle co oni itp. Dlatego warto zwracać uwagę z kim się zadajemy. Nie właściwi ludzie mogą zabijać to o czym Ty marzysz. A to żaden biznes. Warto otaczać się ludźmi, którzy będą Cię fascynować i pchnąć do przodu.

Odnaleźć pasję i żyć pełnią życia

Mam nadzieję, że udało mi się przedstawić Tobie superlatywy z posiadania swojej pasji. Oraz kilka praktycznych wskazówek jak sobie pomóc ją odnaleźć. I jeśli Ty jeszcze nie masz swojej pasji, swojej życiowej drogi po przeczytaniu tego artykułu stwierdzisz, że też chcesz spróbować. Spróbować poszerzać swoje horyzonty. Byłbym naprawdę szczęśliwy i podekscytowany, gdyby to co napisałem pomogło chociaż jednej osobie.

Zdobywać szczyty i po prostu móc powiedzieć, że żyjesz pełnią życia!

Kiedy już odkryjesz swoją pasję robisz więcej, działasz na wyższych obrotach i tracisz poczucie czasu

Bez wątpienia kiedy zaczniesz robić to co naprawdę kochasz. Myślisz, że możesz to robić nawet za darmo przez cały czas. Chociaż jeszcze lepiej móc w przyszłości połączyć swoją pasję z zarabianiem pieniędzy.

Czy może być coś piękniejszego w kwestii zawodowej niż świadczyć usługę która Cię pasjonuje? Łączenie tego z pracą. Mówi się, że kiedy zarabiasz na swoim hobby nigdy już nie będziesz musiał pracować 🙂

Reasumując, gdy poczujesz pasję w swoim życiu masz dużo bardziej pozytywne nastawienie. Większą energię oraz pewność siebie. Aktywnie podejmujesz kroki aby osiągnąć sukces którego pragniesz!

O AUTORZE
Picture of Paweł Niedźwiedź
Paweł Niedźwiedź

Pasjonat fotografii, filmu, montażu filmowego. W mojej pracy łączę pasję z profesjonalizmem, stale poszukując nowych inspiracji. Aktywny wypoczynek przez siłownię do roweru po piesze wędrówki, to nieodłączna część mojego życia z aparatem zawsze pod ręką. Interesuję się szeroko pojętym rozwojem osobistym i marketingiem, co przekłada się na moje kreatywne podejście w branży. Staram się otaczać inspirującymi ludźmi i być źródłem inspiracji dla innych. Prywatnie, jestem osobą zawsze pozytywnie nastawioną do życia, co znajduje odzwierciedlenie w mojej twórczości. Mam nadzieję :)

Picture of Paweł Niedźwiedź
Paweł Niedźwiedź

Pasjonat fotografii, filmu, montażu filmowego. W mojej pracy łączę pasję z profesjonalizmem, stale poszukując nowych inspiracji. Aktywny wypoczynek przez siłownię do roweru po piesze wędrówki, to nieodłączna część mojego życia z aparatem zawsze pod ręką. Interesuję się szeroko pojętym rozwojem osobistym i marketingiem, co przekłada się na moje kreatywne podejście w branży. Staram się otaczać inspirującymi ludźmi i być źródłem inspiracji dla innych. Prywatnie, jestem osobą zawsze pozytywnie nastawioną do życia, co znajduje odzwierciedlenie w mojej twórczości. Mam nadzieję :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Call Now Button