Jak uczyć się fotografii – 10 skutecznych kroków w nauce fotografii

Przeczytasz w: 6 minut

Jak uczyć się fotografii – 10 skutecznych kroków w nauce fotografii

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Przeczytasz w: 6 minut
W ostatnim czasie kilka osób zwróciło się do mnie z pytaniem jak uczyć się fotografii? I jak ja zaczynałem swoją naukę. Na początku chciałem zaznaczyć, że nie jestem ekspertem, bo fotografią i filmowaniem zajmuję się tak na poważnie dopiero od roku. Jednak na dzień dzisiejszy mogę powiedzieć, że jak na rok swojej nauki jestem zadowolony z postępu jaki uczyniłem by robić lepsze zdjęcia

W ostatnim czasie kilka osób zwróciło się do mnie z pytaniem jak uczyć się fotografii? I jak ja zaczynałem swoją naukę. Na początku chciałem zaznaczyć, że nie jestem ekspertem, bo fotografią i filmowaniem zajmuję się tak na poważnie dopiero od roku. Jednak na dzień dzisiejszy mogę powiedzieć, że jak na rok swojej nauki jestem zadowolony z postępu jaki uczyniłem by robić lepsze zdjęcia.

W tym poradniku przedstawię Ci 10 kroków które ja stosowałem od samego początku swojej przygody z fotografią. I które uważam za skuteczne.

Przeczytasz tutaj o

1. Wybór aparatu i poznanie swojego sprzętu

Hmm… Nadszedł ten czas kiedy stwierdzasz, że chcesz czegoś więcej niż aparat w Twoim telefonie? W takim razie gratulacje – witaj na początku drogi jako fotograf.

Jeśli w swoim domu posiadasz już jakiś aparat to bardzo dobrze! Pamiętaj. Najlepszy aparat to ten który właśnie masz przy sobie. Bez wątpienia uczyć możesz się na każdym sprzęcie. Możesz odbywać na nim swoją praktykę w tym czasie pogłębiać wiedzę i jestem pewien że zrobisz na nim wiele pięknych zdjęć.

Jaki aparat wybrać do nauki fotografii?

Bezsprzecznie wybór pierwszego aparatu na pewno wywoła u Ciebie wiele emocji i ekscytacji. Jednak w tym wszystkim możesz poczuć się przytłoczony. Przy tak dużym wyborze sprzętu który obecnie mamy na rynku. Z jednej strony wybór pierwszego aparatu powinien być inwestycją długoterminową. Zaś z drugiej strony musisz mieć na uwadze to że po jakimś czasie możesz stwierdzić kurczę… – fotografia jednak mnie nie kręci. Tymczasem aparaty fotograficzne kosztują. I to nie mało. Dlatego też na początku skupiłbym się na wyrobieniu sobie nawyku regularnego robienia zdjęć, na mniejszym nie drogim sprzęcie.

Chciałbym zwrócić Twoją uwagę na kilka aspektów które mogą pomóc w dokonaniu wyboru pierwszego aparatu

  • Cena – jak już wspomniałem wyżej sprzęt jest drogi. Niejeden korpus aparatu kosztuję tysiące złotych. Zaś obiektywy, hmm tak one również mogą wywołać efekt próżni w Twojej kieszeni. Ustal swój budżet jaki chcesz przeznaczyć na sprzęt będzie łatwiej dokonać wyboru. Tak w rzeczywistości podstawowych aparatów na początek można znaleźć dość sporo – w przystępnych cenach.
 
  • Rozmiar – tak… w tym przypadku rozmiar również ma znaczenie! Oczywiście spacerując po mieście z większym aparatem możesz czuć się jak profesjonalista. Co z kolei może dodawać Ci pewności siebie. Lecz wiedz że spacerowanie kilka godzin z dużą lustrzanką jest naprawdę niewygodne i potrafi być męczące. W związku z tym dąż do nabycia najmniejszego sprzętu który będzie spełniał Twoje oczekiwania i mieścił się w budżecie który posiadasz.
 
  • Bezlusterkowiec, kompakt czy lustrzanka – to główny dylemat i najczęściej zadawane pytania. Każdy z nich to inny typ kamery. Głównie chodzi o to, że lustrzanka i bezlusterkowiec w zupełnie inny sposób przetwarzają zdjęcia podczas ich robienia. Aparat kompaktowy zaś jest mały i poręczny możesz go mieć praktycznie zawsze przy sobie – minusem jest brak wymiennych obiektywów.
 
  • Obiektywy – przyznam, że w tym punkcie poległem sam na starcie. Poziom mojej wiedzy fotograficznej był wtedy dość ograniczony. Dlatego też nie zdawałem sobie sprawy, że kupno aparatu to jedno a obiektywy to drugie. Każdy obiektyw służy do innego rodzaju fotografii. Stąd dobrze jak najszybciej poznać jaki typ fotografii będziesz chciał wykonywać. Czy będzie to portret, krajobraz, czy fotki nocnego nieba. Takim uniwersalnym obiektywem do nauki jest ogniskowa 50mm.

2. Zapoznaj się z instrukcją obsługi aparatu

Tak tak wiem. Oczywiście, że nie lubisz przeglądać i analizować tych wszystkich papierków które są dołączane w zestawie z każdą elektroniką. Ale zaufaj mi to naprawdę szalenie istotne. Czemu? Spieszę z odpowiedzią – Nikt nie zna lepiej aparatu niż ludzie którzy go skonstruowali. W związku z tym w instrukcji obsługi aparatu fotograficznego znajdziesz wszystkie potrzebne Ci informacje techniczne. Jakie są tryby ostrości, który w jakiej sytuacji powinieneś wykorzystywać.

Niech instrukcja obsługi będzie Twoim pierwszą książką o fotografii 🙂

Jako fotograf mieć wiedzę o każdym aspekcie Twojego sprzętu.

Aby potem móc go w pełni wykorzystywać i fotografować w umiejętny sposób.

3. Jak uczyć się fotografii? Nauczyć możesz się sam

Bez wątpienia fotografia to bardzo rozległy temat z wieloma aspektami i zawiłościami. Dlatego też zgłębienie jej tajników wymaga poświęcenia czasu oraz cierpliwości. I praktyki. Przede wszystkim

Na samym wstępie chciałbym odpowiedzieć na myślę dość powszechne pytanie:

Czy mogę sam uczyć się fotografii?

Zdecydowanie tak. Uwierz mi, że dzięki globalizacji i dostępności internetu masz dostęp w jednym miejscu do najlepszych fotografów na świecie. Do umysłów tego świata. W konsekwencji masz nieograniczone możliwości czerpania wiedzy za którą naprawdę nie musisz płacić ani grosza. Swoją drogą to uważam, że z internetu można nauczyć się praktycznie wszystkiego. Języków, gotowania, techniki rąbania drzewa czy składania skarpetek 🙂 Potem zdobytą wiedzę oczywiście trzeba przekuć w praktykę.

To samo dotyczy podstaw fotografii. Nauczyć się robić dobre zdjęcia to kwestia podjęcia pierwszych kroków i znalezienie odpowiednich dla Ciebie sposobów na naukę.

Uczyć możesz się przeglądając inspirujące prace znanych i szanowanych fotografów. Wiele profesjonalistów prowadzi swoje blogi i konta w mediach społecznościowych na których chętnie dzielą się swoją wiedzą. W konsekwencji warto tam zaglądać, aby się uczyć, obserwować przepływ pracy i czerpać z ich doświadczenia.

4. Nauka fotografii - zacznij od podstaw

W ten sposób kiedy wybrałeś już swój sprzęt i określiłeś źródła w których możdesz poszerzać swoją wiedzę możemy przejść dalej. Kolejnym punktem jest opanowanie podstawowej terminologii fotograficznej.

Swoją naukę zacznij od opanowania trójkąta ekspozycji. Wtedy będziesz wiedział mniej więcej jak w ogóle jak działają aparaty.

Dowiedz się czym jest:

  • Czas naświetlania
  • Czułość matrycy – ISO
  • Przysłona
 

Przede wszystkim chciałbym żebyś na samym początku nauki unikał robienia zdjęć w trybie automatycznym. Moim zdaniem jeśli chcesz nauczyć się fotografować jak profesjonalista musisz wywrzeć na sobie presję korzystania z trybu manualnego podczas robienia zdjęć. Wyrobić sobie ten nawyk. Oczywiście łatwiej jest zrobić zdjęcie w trybie automatycznym – możesz pomyśleć kiedy spędzasz pierwsze dni z aparatem w ręku. Natomiast chodzi o to, że wtedy zupełnie nie masz wpływu na to jak zostanie naświetlona Twoja fotografia, co będzie ostre.

Konkludując moja podpowiedź to tryb automatyczny zostaw sobie na później kiedy będziesz świadom swoich zdjęć i ich komponowania.

5. Eksperymentuj i eksploruj - czyli trening czyni mistrza dobrych zdjęć

Podczas gdy zastanawiasz się jak uczyć się fotografii i szukasz wymyślnych rozwiązań odpowiedź jest bardzo prosta, ale podpowiedź przyda się każdemu. Nic nie pomoże bardziej niż nabieranie doświadczenia. Dlatego też zabieraj wszędzie swój aparat fotograficzny. Rejestruj wszystko co wydaje Ci się interesujące.

Nauki fotografowania nie da się przyspieszyć jakimś magicznym warsztatem fotograficznym na którym wykładowca przez kilka godzin będzie Ci opowiadał o oświetleniu i ekspozycji. Możesz czytać książki – oczywiście, to wszystko jest istotne, ale nie tak bardzo jak praktyka. Swój czas poświęcaj na aktywne fotografowanie. Staraj się ciągle fotografować. Pozwoli Ci to lfw naturalny sposób podnosić Twoje fotograficzne umiejętności i odnaleźć Twój własny styl. Kiedy zgromadzisz swoją pierwszą bazę zdjęć będziesz widział co wymaga poprawy, a czym się wyróżniasz.

Warto zapisać swoje pierwsze zdjęcia, aby potem móc spojrzeć wstecz i śledzić swój postęp. Taki mały trik 🙂

6. Znajdź sobie fotografa mentora

Jeśli samemu ciężko zabrać Ci się do nauki lub nie wiesz jak uczyć się fotografii nie bój się korzystać z pomocy dobrych fotografów. Właściwie to mentorzy są bardzo często pomijani kiedy zaczynasz uczyć się nowych umiejętności. Godne uwagi jest poświęcenie czasu na znalezienie odnoszących sukcesy fotografów samouków którzy już pną się po swojej drabinie.

Watro znaleźć taką osobę w Twojej okolicy. Która będzie Ci pomagać, inspirować Cię i do której będziesz mógł zwrócić się z pytaniem na temat fotografii. Nawet gdybyś miał zapłacić jej za poświęcony czas może to znacznie skrócić i ułożyć proces Twojej nauki. Co jest bardzo cenne w progu wejścia. Bez wątpienia warto podglądać osoby które już gdzieś doszły w swojej karierze w robieniu zdjęć.

7. Zapisz się na warsztaty i kółka fotograficzne

Z pewnością dobrym sposobem jak uczyć się fotografii jest przebywanie i kontakt z innymi hobbystami. Rozważ dołączenie do jakiegoś klubu fotograficznego. Przeprowadź mały research po okolicy i znajdź ludzi którzy spotykają się i są dla siebie wzajemną inspiracją. Takie miejsca są dobrym źródłem wiedzy nie tylko o tym jak dobrze fotografować i komponować kadr. Bezsprzecznie także to kopalnia wiedzy o technicznych aspektach pracy aparatów fotograficznych czy ogólnie sprzętu jak obiektywy i sprzęt oświetleniowy.

W związku z tym warto wybierać się z takimi ludźmi w plener i wspólnie fotografować zgłębiając naukę fotografii. Wydaje się, że bardzo duża część takich oferuje lekcje za darmo podczas gdy inne kółka wymagają opłaty wpisowej w zamian za certyfikat czy utrzymanie klubu. Decyzja należy do Ciebie. To Ty wybierasz w jaki sposób chcesz rozwijać swoje rzemiosło.

8. Oglądaj poradniki i tutoriale. Przeczytaj książki o fotografii

 Ze względu iż temat fotografii jest bardzo obszerny pamiętaj, żeby przeczytać jak najwięcej książek i tutoriali. Daj porwać się swojej pasji. Podążaj za nią by lepiej fotografować niezależnie czy robisz zdjęcia aparatem nikon czy canon. Twoja wiedza ma ogromne znaczenie.

Oglądając samouczki w miejscach takich jak YouTube znajdziesz na pewno to czego potrzebujesz. Od ustawień aparatu i nowinek sprzętowych po wskazówki kompozycji które pozwolą osiągjać zamierzony efekt.

Warto zaglądać też na fora fotograficzne gdzie możesz publikować swoje zdjęcia i dyskutować na ich temat.

9. Dobrze fotografować i edytować - instrukcja

Prawdopodobnie wiesz, że równie ważne jak fotografowanie jest umiejętne edytowanie Twoich fotografii. Prawda jest taka, że dobre zdjęcie to w 60% jego dobra edycja. To jest moje zdanie.

W cyfrowym obiegu proces pracy ze zdjęciem wymaga jego przetworzenia. Większość zdjęć wymaga w postprodukcji zmiany kontrastu, poprawić balans bieli, korekcji kolorów, wyostrzenia czy wyrównania kadru. Dlatego też zajmując się fotografią robisz zdjęcia w specjalnym formacie. Są to pliki .RAW które mają większą rozpiętość tonalną i dają większą możliwość przy edycji zdjęcia.

Dlatego warto byś od początku uczył się pracy w programach graficznych które są zazwyczaj darmowe i dołączone przy zakupie Twojego sprzętu. Natomiast w późniejszym czasie przyjdzie czas na pójście o krok dalej i korzystanie z płatnych rozwiązań takich jak lightroom i photoshop.

10. Robić zdjęcia, ale też publikować

Uważam za szalenie istotne publikowanie swoich zdjęć. Osobiście polecam od samego początku zbierania i publikowania swojego portfolio. Czy to na swojej prywatnej stronie czy w social mediach takich jak instagram. Nie chodzi o to, żeby się chwalić swoimi super zdjęciami. Raczej chciałbym Ci zasugerować, że warto, aby ludzie dookoła Ciebie wiedzieli, że zacząłeś fotografować. Dla wyjaśnienia – stworzy Ci to znacznie więcej okazji by fotografować. To naprawdę działa – przynajmniej w moim przypadku.

Jeśli masz obawy przed publikacją swoich zdjęć ponieważ uważasz swój poziom za kiepski zacznij od grupy swoich najbliższych znajomych. A może od kogoś z rodziny. Fajnie jakbyś zbierał od początku jakieś informacje zwrotne od ludzi. Którzy powiedzą co ich zdaniem im się podoba, a co nie. Na porady od mistrzów przyjdzie czas w swoim czasie 🙂

Może nie od każdego usłyszysz, że jest super. Ale pamiętaj każdy ma swoje zdanie i swój punkt widzenia.

Nie poddawaj się i wyciągaj wnioski tylko z konstruktywnej krytyki.

Hmm... a kurs fotograficzny?

Prawdopodobnie podczas czytania tego wpisu pomyślałeś kurczę nic nie wspomina o kursie fotografii. Rozwodzę się tutaj na temat początkowej fazy nauki fotografii dlatego też moim zdaniem nie uważam, żeby kursy były koniecznością… Naprawdę można samemu pozyskiwać wiedzę z darmowych źródeł.

Sam próg wejścia w fotografię jest dosyć kosztowny. Pamiętając o zakupie sprzętu, nowego obiektywu chcemy raczej zrównoważyć swój koszt z dodatkową ceną nauki. Dbaj o swoją kieszeń 🙂

Szkołę i kursy fotograficzne zawsze możesz zrobić potem kiedy Twoja kariera fotograficzna rozkwitnie i będziesz miał pewność, że zostajesz tu na dłużej

Czego Tobie życzę z całego serducha!

O AUTORZE
Picture of Paweł Niedźwiedź
Paweł Niedźwiedź

Pasjonat fotografii, filmu, montażu filmowego. W mojej pracy łączę pasję z profesjonalizmem, stale poszukując nowych inspiracji. Aktywny wypoczynek przez siłownię do roweru po piesze wędrówki, to nieodłączna część mojego życia z aparatem zawsze pod ręką. Interesuję się szeroko pojętym rozwojem osobistym i marketingiem, co przekłada się na moje kreatywne podejście w branży. Staram się otaczać inspirującymi ludźmi i być źródłem inspiracji dla innych. Prywatnie, jestem osobą zawsze pozytywnie nastawioną do życia, co znajduje odzwierciedlenie w mojej twórczości. Mam nadzieję :)

Picture of Paweł Niedźwiedź
Paweł Niedźwiedź

Pasjonat fotografii, filmu, montażu filmowego. W mojej pracy łączę pasję z profesjonalizmem, stale poszukując nowych inspiracji. Aktywny wypoczynek przez siłownię do roweru po piesze wędrówki, to nieodłączna część mojego życia z aparatem zawsze pod ręką. Interesuję się szeroko pojętym rozwojem osobistym i marketingiem, co przekłada się na moje kreatywne podejście w branży. Staram się otaczać inspirującymi ludźmi i być źródłem inspiracji dla innych. Prywatnie, jestem osobą zawsze pozytywnie nastawioną do życia, co znajduje odzwierciedlenie w mojej twórczości. Mam nadzieję :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Call Now Button