Dlaczego lubię fotografować portrety w plenerze?

Przeczytasz w: 5 minut

Dlaczego lubię fotografować portrety w plenerze?

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Przeczytasz w: 5 minut
Portret w plenerze to super sprawa! Niewątpliwie zdjęcia portretowe towarzyszą nam na każdym kroku. Tobie na pewno też zdarza się sfotografować kogoś w swoim otoczeniu. Bez przerwy ktoś wokół nas robi zdjęcia swoim znajomym czy rodzinie

Portret w plenerze to super sprawa! Niewątpliwie zdjęcia portretowe towarzyszą nam na każdym kroku. Tobie na pewno też zdarza się sfotografować kogoś w swoim otoczeniu. Bez przerwy ktoś wokół nas robi zdjęcia swoim znajomym czy rodzinie. Zupełnie nieświadomie każdy z nas w takich momentach staje się portrecistą. Z pewnością w takich chwilach nikt nie zastanawia się nad tym jak ogromne znaczenie ma technika fotografowania i znajomość zasad, nich raczej nie przykłada do tego dużej uwagi. Takie zdjęcia często są dziełem przypadku, nikt nie zastanawia się skąd pada światło i jak ono wpływa na twarz modela. Większą uwagę przykłada się po prostu to ogólnego wyglądu fotografowanej osoby.

Przeczytasz tutaj o

Od zawsze bardzo lubiłem fotografować. Beż wątpienia przez większość tego czasu nie były to zdjęcia na poziomie profesjonalnym, ale zawsze dawało mi to mega frajdę. Z biegiem czasu zacząłem bardziej zastanawiać się nad tym co wpływa na dobry kadr. Postanowiłem, że chcę robić lepsze zdjęcia. Dzisiaj również moja mała wiedza która zdobyłem podczas swojej foto podróży może stać się częścią Twoich kompetencji 😉

Niepotrzebna lampa - naturalne światło przy portret w plenerze

Bezsprzecznie najważniejszym składnikiem dobrego portretu jest miękkie światło. I ogólnie właściwe ustawienie ekspozycji. Portretowanie w plenerze dały mi fajną możliwość fotografowania ze światłem naturalnym. Chociaż zawszę mam przy sobie lampę błyskową, staram się jej używać tylko kiedy jest to naprawdę konieczne. Przyznam, że nie jestem fanem ciągłem rozkładania i składania statywu i przenoszenia lampy z miejsca na miejsce. Dlatego jako fotograf staram się wykorzystywać światło słoneczne. Wiele osób które nie przywykły fotografować z odpowiednią wiedzą, błędnie myślą, że najlepsze zdjęcia powstają w słoneczny dzień. Nic bardziej mylnego, należy odpowiednio dobrać porę dnia.

Fotografować najbardziej lubię o zachodzie słońca. Ty też powinieneś tego pilnować jeśli chcesz fotografować w lepszy, przemyślany sposób z najlepszym światłem- jak profesjonalny fotograf. Szczególnie warto próbować fotografii wśród roślinności i ogólnie terenach zielonych. Ostatnio miałem okazję wykonać fajną sesje zdjęciową z kwiatami która okazała się fajnym urozmaiceniem moich zdjęć. W samo południe kiedy słońce jest tuż nad naszymi głowami na zdjęciu powstają bardzo mocne cienie, co wpływa niekorzystanie na całość zdjęcia. Nawet najbardziej fotogeniczna osoba wyjdzie wtedy źle. Płaszczyzna jej twarzy zostanie ujęta bardzo niekorzystnie. Z pewnością nie pomoże nawet retusz 😀

Czy powinno się robić zdjęcia pod światło?

Chyba każdemu z nas gdzieś po drodze obiła się o uszy taka złota rada ’ unikaj fotografowania pod światło ’. Owszem, może ma to sens w przypadku fotografii na poziomie amatorskim. Z pewnością jeśli wspinasz się poziom wyżej to już zapewne zauważyłeś, że słońce w kadrze potrafi dodać uroku i niepowtarzalnego klimatu fotografii. A chyba każdy z nas wybierając się w plener chce jednak przedstawić chociaż kawałek tego słoneczka! Więc odpowiedź brzmi, tak… jak najbardziej można robić zdjęcia pod światło ważne jest tylko by poznać zasady. Takie jak odpowiednie ustawienia pomiaru światła itp.

Pracując ze światłem naturalnym oczywiście możemy na nie wpływać nadając całej scenerii własną wizję. Istnieje wiele fotograficznych akcesoriów odbijających światło, takich jak blenda. Dzięki blendzie mamy możliwość odbić światło i dzięki temu wypełnić cienie. Wykorzystując blendę możemy także robić świetne portrety w pochmurne dni. Wykorzystując blendę koniecznie zapoznaj się jej właściwościami i zależnie od oczekiwanego efektu wybierz jej odpowiedni kolor. Np. blenda srebrna (podobnie jak biała) jest wykorzystywana do wypełnienia cieni. Natomiast czarna zwiększa natężenie cieni których podczas słonecznych dni może brakować na modelu. Przez co fotografia może wydawać się płaska.

Ulubiony obiektyw do portretu w plenerze

Lepsze zdjęcia portretowe w plenerze pozwala robić mi mój ulubiony obiektyw. Jeśli też robisz zdjęcia pewnie domyślasz się, że dla większości z nas fotografów bezsprzecznie ulubionym wyborem są obiektywy stałoogniskowe 85 mm. Wynika to z tego, że dają najprzyjemniejsze spłaszczenie perspektywy. Wycinają modelkę z tła przez piękne rozmycie tła (bokeh)- zniekształcenia. Jak już prawdopodobnie wiesz, bardzo lubię fotografować przy dużych otworach przysłony na małej głębi ostrości. Dla wyjaśnienia, odpowiada ona za to, która część kadru jest ostra, a która rozmyta. Dlatego do robienia zdjęć w plenerze celujemy w jasne obiektywy. Jeśli nie posiadasz takiego obiektywu portretowego zawsze możesz skorzystać z wypożyczalni obiektywów.

Zdarza mi się korzystać też z innego sprzętu. Kiedy chcę sfotografować całego modela zawsze w zapasie w swoim plecaku fotograficznym mam ogniskową 50 mm oraz 35 mm. Przede wszystkim pozwala mi fotografować nie tylko twarz modelki, ale także ująć trochę otoczenia, tego co jest za jej plecami. Przy krótszych ogniskowych fotografowany obiekt może opowiedzieć szerszą historię o miejscu w którym się znajduję. Niektórzy mówią, że szersze obiektywy nadają się tylko by fotografować naturę, szerokie horyzonty. Ja uważam, że można fotografować z wykorzystaniem szerokich obiektywów, należy tylko ustawić naszego centralnie po środku, aby uniknąć zniekształceń. To tyle na temat obiektywów portretowych.

Portret w plenerze - fotografowanie na niskiej przysłonie f/2.8 w dół

Reasumując jak już wspomniałem powyżej zazwyczaj swoje portrety wykonuję na najwyższej wartości przysłony. Dzięki temu pozwala mi to w bardzo kreatywny sposób rozproszyć tło, a całą ostrość skupić na moją modelkę, aby była głównym tematem zdjęcia i tło nie odwracało uwagi osoby która ogląda zdjęcie. Warto tutaj wspomnieć o zaszumieniu na zdjęciu. Korzystając z jasnych obiektywów mamy możliwość ustawienia iso 100 ponieważ dzięki niskiej przysłonie na matrycę aparatu wpadnie odpowiednia ilość światła. Niska przysłona pozwala nam na skrócenia czasu naświetlania, ja osobiście fotografując z ręki nie schodzę nigdy poniżej 1/200

Jak wiadomo, przy fotografii portretowej bardzo ważna jest jakość otrzymanego obrazu. Dlatego ważne jest trzymanie się niskich wartości ISO. Oraz przede wszystkim zainwestować w chociaż jedno porządne szkło.

Fotografia portretowa - zapisane emocje

Warto się fotografować, jest to wspaniała pamiątka na lata. Zapraszam Cię na sesję fotograficzną ze mną. Mam nadzieję, że w niedalekiej przyszłości będę miał możliwość ustawić aparat w trybie preselekcji przysłony i ustawić ostrość na… Ciebie 🙂

Jeśli chciałbyś więcej informacji na temat jak zrobić dobry portret… Wiesz gdzie szukać. Kiedy już uda się Tobie zrobić jakiś fajną fotografią Twoim aparatem canon, czy sony (to właściwie nieistotne z której stajni sprzętem się posługujesz) warto, aby odpowiednio je przygotować przed publikacją np na Instagram. Fotografia przed publikacją w social media powinna być wyeksportowana. Dlatego warto wiedzieć jak zmienić rozmiar zdjęcia na instagramie oraz znać aktualne wymiary zdjęć na instagram

O AUTORZE
Picture of Paweł Niedźwiedź
Paweł Niedźwiedź

Pasjonat fotografii, filmu, montażu filmowego. W mojej pracy łączę pasję z profesjonalizmem, stale poszukując nowych inspiracji. Aktywny wypoczynek przez siłownię do roweru po piesze wędrówki, to nieodłączna część mojego życia z aparatem zawsze pod ręką. Interesuję się szeroko pojętym rozwojem osobistym i marketingiem, co przekłada się na moje kreatywne podejście w branży. Staram się otaczać inspirującymi ludźmi i być źródłem inspiracji dla innych. Prywatnie, jestem osobą zawsze pozytywnie nastawioną do życia, co znajduje odzwierciedlenie w mojej twórczości. Mam nadzieję :)

Picture of Paweł Niedźwiedź
Paweł Niedźwiedź

Pasjonat fotografii, filmu, montażu filmowego. W mojej pracy łączę pasję z profesjonalizmem, stale poszukując nowych inspiracji. Aktywny wypoczynek przez siłownię do roweru po piesze wędrówki, to nieodłączna część mojego życia z aparatem zawsze pod ręką. Interesuję się szeroko pojętym rozwojem osobistym i marketingiem, co przekłada się na moje kreatywne podejście w branży. Staram się otaczać inspirującymi ludźmi i być źródłem inspiracji dla innych. Prywatnie, jestem osobą zawsze pozytywnie nastawioną do życia, co znajduje odzwierciedlenie w mojej twórczości. Mam nadzieję :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Call Now Button