Jak zrobić zdjęcie w ruchu z rozmytym tłem

Przeczytasz w: 6 minut

Jak zrobić zdjęcie w ruchu z rozmytym tłem

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Przeczytasz w: 6 minut
Zdjęcia w ruchu z rozmytym tłem nie są wcale trudne do wykonania jak mogło by się wydawać. Wystarczy poznać trochę teorii na temat dłuższej ekspozycji i możesz działać. Technika ta nazywana jest też fotografią przesuwaną. Polega ona na uwiecznieniu ruchu na zdjęciu, tworząc efektowne rozmycie w tle.

Zdjęcia w ruchu z rozmytym tłem nie są wcale trudne do wykonania jak mogło by się wydawać. Wystarczy poznać trochę teorii na temat dłuższej ekspozycji i możesz działać. Technika ta nazywana jest też fotografią przesuwaną. Polega ona na uwiecznieniu ruchu na zdjęciu, tworząc efektowne rozmycie w tle. Dzisiaj przedstawię Tobie bardzo prosty poradnik jak w prosty sposób możesz stworzyć taki efekt rozmycia na swoich zdjęciach dzięki czemu nadasz im mega efekt który bez wątpienia przykuje uwagę osób oglądających Twoje zdjęcia. Fotografie tego typu robią furorę na instagramie. Dodatkowo możesz takie zdjęcie pociąć na plasterki do podbicia efektu wow 🙂 Poradnik jak podzielić zdjęcia na instagram znajdziesz pod tym linkiem. A teraz do rzeczy.

Przeczytasz tutaj o

Jak ustawić aparat aby zrobić zdjęcie w ruchu z rozmytym tłem

Główną zasadą tej techniki fotografowania jest to śledzisz obiekt przesuwając aparat zgodnie z ruchem fotografowanego obiektu i wykonujesz serię zdjęć. Ostrość oczywiście powinna być ustawiona w punkt na fotografowany obiekt. Spośród wszystkich ustawień w aparacie przy wykonywaniu tego rodzaju zdjęć najbardziej powinien interesować Cię czas otwarcia migawki.

Ustaw aparat w trybie priorytetu migawki

Zalecam użycie ustawienia trybu pracy aparatu na pozycji priorytetu migawki. Pozwala to skupić Twoją uwagę tylko na czasie otwarcia migawki, podczas gdy aparat sam wybiera odpowiednią przysłonę oraz ISO. Ustawiając wtedy właściwą ekspozycję w aparacie. Tak jak wspomniałem w tej technice fotografowania chodzi o dobranie odpowiedniego czasu otwarcia migawki, ISO oraz przysłona nie odgrywają tutaj większego znaczenia. Ważne, żebyś sam ustawił czas. Resztą może zająć się aparat.

Kiedy fotografujesz w zmiennych warunkach na przykład poruszające się samochody, motocykle, czy przechodzących ludzi w mieście warunki oświetleniowe się zmieniają, a ten tryb pracy zadba, aby ekspozycja była cały czas poprawna utrzymując przy tym czas naświetlania który sobie ustawisz.

Czas naświetlania - zdjęcia w ruchu z rozmytym tłem

Aby zrobić zdjęcie z rozmytym tłem zazwyczaj czas naświetlania między 150/1 a 1/4 sekundy. Wszystko poniżej 1/4 sekundy sprawi, że wszystko na zdjęciu będzie rozmyte ponieważ wykonujesz to zdjęcie z ręki. A nam chodzi oto, aby zamrozić ruch wybranego obiektu. Dlatego najbezpieczniej trzymać się w tych przedziałach 150/1 – 1/4.

Jak już wspomniałem, aby poprawnie fotografować ruch najważniejsze jest ustawienie czasu migawki. Niestety nie da się podać uniwersalnego czasu który można zastosować przy danym zdjęciu. Wszystko zależy od tego z jaką prędkością porusza się fotografowany obiekt.

 

  • jeśli wybierzesz zbyt szybki czas migawki, cały obraz wyjdzie ostry i efekt rozmycia będzie zerowy (1/500, 1/1000, 1/2000 s to za dużo) zostanie zamrożony ruch na zdjęciu 
  • natomiast zbyt krótki czas, rozmaże na zdjęciu wszystko, wraz z tematem zdjęcia

Na przykład aby uchwycić efekt panoramowania na biegnącej osobie możesz wybrać czas 1/30. Natomiast szybko poruszający się pojazd czy bolid wyścigowy lepszym pomysłem będzie wybranie czasu 1/125 sekundy.

Aby uzyskać piękny efekt panoramowania w samochodzie wyścigowym, możesz potrzebować prędkości 1/125 s; aby uzyskać ten sam efekt na biegaczu, lepszym pomysłem jest 1/30s.

Poruszaj się wraz z obiektem, aby uchwycić ruch na zdjęciu

Omówiliśmy już odpowiedni czas naświetlania, tryb priorytetu migawki zapewni prawidłową ekspozycje. Niewątpliwie ważne jest przy stworzeniu pięknego kadru, abyś przesuwał aparat zgodnie z ruchem obiektu. Ważne, żeby robić to w sposób płynny. Trzymaj aparat w sztywnej pozycji tak jak zawsze, czyli łokcie przy ciele i kiedy chcesz robić zdjęcia pędzącego auta aparat musi dosłownie płynąć zgodnie z kierunkiem ruchu i nadążać za prędkością poruszającego się obiektu.

To bardzo ważne: Prędkość z jaką przesuwasz aparat powinna być proporcjonalna do prędkości z jaką poruszający się obiekt przechodzi przez scenę. Gdy obiekt jest już widoczny w oddali zacznij już podążać za nim z wycelowaną ostrością, dalej gdy Cię mija i kontynuuj gdy jest już dalej za Tobą. Spust migawki musisz nacisnąć w momencie kiedy temat zdjęcia jest w ustawieniu równoległym do aparatu. Pamiętaj, ruch aparatu musi być wykonany w prawidłowy sposób wtedy uzyskasz najlepszy efekt.

Jak ustawić ostrość na poruszającym się obiekcie, aby robić zdjęcia panoramowania i zamrozić ruch

Z pewnością swoją uwagę musisz także skupić na ostrości, gdyż podczas panoramowania obiekt będzie poruszał się zazwyczaj szybko w dynamiczny sposób. Dlatego wykonując kadrowanie musisz zablokować ostrość. Możesz to zrobić na dwa sposoby by uzyskać efektowne zdjęcia.

  1. Tryb ostrości ciągły ( AF-C w Sony i Nikon, AI- Servo w Canonie) jest to najprostszy sposób ustawienia ostrości kiedy tematem zdjęcia jest dynamika. Wystarczy, że raz wycelujesz w jadący pojazd i zablokujesz autofokus następnie trybem seryjnym wykonujesz serie zdjęć

      2. Ręczne ustawienie ostrości Dla bardziej doświadczonych użytkowników możemy oczywiście obsługiwać ostrość w trybie manualnym jeśli jesteś pewien odległości z jaką przebiegnie obiekt.

Przy robieniu zdjęcia w ruchu z rozmytym tłem zawsze włącz tryb seryjny

Zawsze kiedy chcesz stworzyć efekt zamrożenia ruchu włącz tryb seryjny zdjęć, niezależnie czy używasz autofokusa czy ręcznego trybu ostrzenia.

Używanie statywu przy robieniu zdjęć w ruchu z rozmytym tłem

Czy jest sens używać statywu przy wykonywaniu zdjęć z efektem rozmycia? Mogą być przypadki, gdy nastawisz krótki czas naświetlania, że podczas trzymania aparatu pojawią się drgania. Jeśli czujesz taką potrzebę możesz oczywiście spróbować użyć statywu i dzięki niemu poprawić swoje wyniki. Poruszając się płynnie w linni poziomej możesz nieświadomie wprowadzić drgania w górę i w dół. By mieć pewność, że zdjęcie będzie poprawnie wykonane i ruch będzie wykonywany równo tylko poziomie, możesz umieścić aparat na statywie.

Zwróć uwagę na głowicę. Jeśli możesz wybierz statyw fotograficzny z głowicą przeznaczoną do panoramowania, są one specjalnie przeznaczone do tego typu rzeczy. Głowica kulkowa jak wiesz może obracać aparat w poziomie i pionie, a nie do końca o to nam chodzi.

Podsumowanie: migawka, obiektyw, głębia ostrości

Jaki obiektyw wybrać? Ja najczęściej wykonuje te zdjęcia ogniskową 24-70, ponieważ zoom uważam za przydatny w tej technice. Zależnie od efektu jaki chcesz uzyskać – tło miękkie i rozmyte wybierz płytką głębie ostrości spowoduje to większe rozmycie tła. Najczęściej wybieram obiektyw 24-70 sony zeiss 4.0 w dzień, jest to krótszy zakres ogniskowej jaki posiadam. Jako, że nie wpuszcza on dużej ilości światła nie uzyskam dużego efektu bokeh. Natomiast kiedy fotografuję w nocy w swoim plecaku peakdesign mam obiektyw sigma 85 mm ze światłem 1.4, pozwala mi ona na wpuszczenie więcej światła na matryce aparatu oraz świetnie wpływa na rozmycie tła

Podsumowując aparatu lub obiektyw nie odgrywają tutaj większej roli. Takie zdjęcie możemy zrobić również telefonem, wkrótce o tym napisze. Możesz wybrać obiektyw 50 mm, a także dłuższą ogniskową. Pamiętaj że najłatwiej jest fotografować w trybie priorytetu przysłony. Istnieje kilka sposobów na które możesz wykorzystać tą technikę. Opisze je w przyszłości. Podpowiem, że drugie zdjęcie jakie możesz zrobić to zamrozić płynącą rzekę i ogólnie płynącą wodę, co daje mega fajny efekt!

O AUTORZE
Picture of Paweł Niedźwiedź
Paweł Niedźwiedź

Pasjonat fotografii, filmu, montażu filmowego. W mojej pracy łączę pasję z profesjonalizmem, stale poszukując nowych inspiracji. Aktywny wypoczynek przez siłownię do roweru po piesze wędrówki, to nieodłączna część mojego życia z aparatem zawsze pod ręką. Interesuję się szeroko pojętym rozwojem osobistym i marketingiem, co przekłada się na moje kreatywne podejście w branży. Staram się otaczać inspirującymi ludźmi i być źródłem inspiracji dla innych. Prywatnie, jestem osobą zawsze pozytywnie nastawioną do życia, co znajduje odzwierciedlenie w mojej twórczości. Mam nadzieję :)

Picture of Paweł Niedźwiedź
Paweł Niedźwiedź

Pasjonat fotografii, filmu, montażu filmowego. W mojej pracy łączę pasję z profesjonalizmem, stale poszukując nowych inspiracji. Aktywny wypoczynek przez siłownię do roweru po piesze wędrówki, to nieodłączna część mojego życia z aparatem zawsze pod ręką. Interesuję się szeroko pojętym rozwojem osobistym i marketingiem, co przekłada się na moje kreatywne podejście w branży. Staram się otaczać inspirującymi ludźmi i być źródłem inspiracji dla innych. Prywatnie, jestem osobą zawsze pozytywnie nastawioną do życia, co znajduje odzwierciedlenie w mojej twórczości. Mam nadzieję :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Call Now Button