fbpx

Jak zamrozić ruch na zdjęciu – fotografia z krótkim czasem naświetlania

Przeczytasz w: 3 minuty

Jak zamrozić ruch na zdjęciu – fotografia z krótkim czasem naświetlania

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Przeczytasz w: 3 minuty
Zamrożenie ruchu w fotografii- cóż może być bardziej frustrującego kiedy po sesji wracasz do domu, przeglądasz zdjęcia i nagle okazuje się, że większość z nich jest nieostra, niewyraźna, rozmazana. Czy zdarzyła Ci się kiedykolwiek taka fotowtopa?

Zamrożenie ruchu w fotografii- cóż może być bardziej frustrującego kiedy po sesji wracasz do domu, przeglądasz zdjęcia i nagle okazuje się, że większość z nich jest nieostra, niewyraźna, rozmazana. Czy zdarzyła Ci się kiedykolwiek taka fotowtopa? 🙂 Niewątpliwie możesz pomyśleć, że błąd leży w złym ustawieniu autofocusa lub ogólnie to jakiś problem z Twoim aparatem.

Dziś chciałem wskazać Tobie głównego winowajcę nieostrych zdjęć:

Kiedy na Twoich zdjęciach pojawia się nieplanowana nieostrość najczęściej problem wynika ze zbyt długiego czasu otwarcia migawki. Czas naświetlania był zbyt długi, aby zatrzymać ruch na zdjęciu. Pomijamy tutaj przypadki kiedy faktycznie chcesz pokazać ruch na zdjęciu, wykonując zdjęcie w ruchu z rozmytym tłem.

W tym poradniku powiem wszystko co powinieneś wiedzieć, aby świadomie fotografować i wiedzieć wszystko o zamrożeniu ruchu w fotografii.

Przeczytasz tutaj o

Zamrożenie ruchu w fotografii wymaga odpowiedniego czasu naświetlania

Bezsprzecznie podstawowym czynnikiem, aby zarejestrować poruszający się obiekt w ostrości jest odpowiednie ustawienie trójkąta ekspozycji a dokładniej parametru czasu otwarcia migawki który odpowiada za to przez jak długi czas matryca aparatu będzie rejestrować obraz. Im bardziej dynamiczna scena tym krótsza powinna być ekspozycja.

W artykule który podałem powyżej traktującym o właściwym ustawieniu trójkąta ekspozycji dowiesz się w jaki sposób ustawić swój aparat, aby uzyskać najlepszy efekt. Wartość przysłony musi współgrać z migawką oraz wartością ISO.

Kilka sugerowanych czasów naświetlania do zamrożenia ruchu na zdjęciu

  • Osoba idąca normalnym tempem: 1/125 – 1/250 s
  • Osoba biegnąca: 1/500- 1/1000 s
  • Biegnące zwierzę: 1/500- 1/2000 s
  • Ptak w locie: 1/800- 1/2000 s
  • Poruszający się pojazd: 1/500-1/8000 s

Ustaw właściwie aparat do zamrożenia ruchu na zdjęciu - migawka, czułość iso, przysłona

W związku z tym, że w zamrażaniu ruchu musimy uchwycić wszystkie parametry we właściwy sposób omówmy je pokrótce.

Migawka (shutter speed) – jest to coś co znajduję się centralnie przed matrycą aparatu, a przed nią znajduję się przysłona która znajduję się w Twoim obiektywie i poprzez odpowiednie ustawienie jej otwarcia wpływa na ilość światła wpadającego w kierunku matrycy aparatu. Natomiast migawka również wpływa na ilość światła które wpada natomiast w inny sposób. Czas otwarcia migawki reguluje światło swoim czasem otwarcia. Są to dwie klapy które się otwierają i zamykają i na to mamy wpływ ustawiając odpowiedni parametr np 1/500 lub 1/1000.

Oznacza to, że światło będzie padać na matrycę w jednej pięć setnej części sekundy lub jednej tysięcznej części sekundy (czyli bardzo krótko, to wystarczy, aby zatrzymać ruch biegnącej osoby)

W pewnym sensie, możemy powiedzieć, że obiektyw jest jak strażnik który stoi przed aparatem i mówi do światła ’hej! Zapraszam do środka! Proszę wchodzić’ natomiast migawka to drzwi. Przyjmijmy, że wybrałeś parametr czasu naświetlania na jedną sekundę 1s. Drzwi otwierają się na jedną sekundę, a następnie zamykają i nikt więcej nie wejdzie.

Reasumując efekt otwarcia i zamknięcia migawki polega na tym, że możesz fotografować ruch zamrażając akcję lub sprawiać, że obiekty będą znikać ze zdjęcia (z pewnością widziałeś zdjęcia płynącej wody lub płynącej rzeki gdzie tafla wody zostaje rozmyta uzyskując efekt gładkiej powierzchni). Dobrze, ale reasumując dzisiaj trzymamy się tematu dynamicznej akcji

Nie używaj trybu automatycznego do zamrażania ruchu w fotografii

Kiedy zamierzasz wykonywać fotografię dynamicznie poruszających się obiektów nigdy nie ustawiaj swojego aparatu w trybie auto, ponieważ wtedy z pewnością nie uzyskasz zamierzonego efektu. Aparat nigdy nie będzie wiedział na jakim efekcie nam zależy.

Możemy oczywiście skorzystać z innych trybów automatycznych specjalnie przystosowanych do fotografii kiedy chcemy mieć większą kontrolę nad czasem naświetlania. Idealnie sprawdzi się tutaj tryb S (sony) czasu otwarcia migawki.

Aby fotografować i zamrozić ruch ustaw parametr czasu otwarcia migawki

Z pewnością, aby ułatwić sobie pracę w pewnych sytuacjach wystarczy wybrać ten parametr w aparacie. Dzięki niemu możemy skupić się na komponowaniu kadru naszej fotografii i wybierając odpowiedni czas naświetlania dla szybko poruszających się obiektów. Każdy z aparatów posiada ten parametr nawet większość amatorskich kompaktów.

Dzięki niemu możemy szybko uzyskać efekt. Musimy użyć odpowiednich przycisków ustawiając czas naświetlania a aparat sam wybierze parametr wartości przysłony oraz parametr ISO dla uzyskania odpowiedniej ekspozycji.

Jak fotografować ruch, aby zamrozić poruszający się obiekt - podsumowanie

Zapamiętaj:

Krótki czas otwarcia ustawiasz kiedy fotografowany obiekt porusza się szybko. Od 1/200, 1/1000 sekundy, ogólnie do 1/8000. Przede wszystkim, aby takie zrobić zdjęcie doskonale sprawdzi się dodatkowo wybór zdjęć seryjnych. Pamiętaj, aby w miarę możliwości wyeliminować poruszenia które chcąc nie chcąc mogą wkraść się w Twój kadr. Doświadczony fotograf w większości sytuacji bez wątpienia używa statywu oraz trybu manualnego by mieć większą kontrolę nad kompozycją fotografii.

Natomiast drugie zdjęcia, z długim czasem ekspozycji wykorzystujemy kiedy robimy zdjęcia z rozmytym ruchem. Taki jak 1/10 , 1/30. Zawsze skracając czas naświetlania zdjęcia. Takie ustawienie aparatu sprawi, że jadący rowerzysta będzie rozmyty tak jak inne przedmioty. Taki czas może sprawić, że fotografowany obiekt może również całkowicie zniknąć ze zdjęcia.

Do zatrzymania ruchu możemy również używać lampy błyskowej umieszczonej na statywie lub w zimnej stopce naszego sprzętu. To również daje wspaniały efekt, ale tym pojęciem zajmiemy się w przyszłości!

O AUTORZE
Picture of Paweł Niedźwiedź
Paweł Niedźwiedź

Pasjonat fotografii, filmu, montażu filmowego. W mojej pracy łączę pasję z profesjonalizmem, stale poszukując nowych inspiracji. Aktywny wypoczynek przez siłownię do roweru po piesze wędrówki, to nieodłączna część mojego życia z aparatem zawsze pod ręką. Interesuję się szeroko pojętym rozwojem osobistym i marketingiem, co przekłada się na moje kreatywne podejście w branży. Staram się otaczać inspirującymi ludźmi i być źródłem inspiracji dla innych. Prywatnie, jestem osobą zawsze pozytywnie nastawioną do życia, co znajduje odzwierciedlenie w mojej twórczości. Mam nadzieję :)

Picture of Paweł Niedźwiedź
Paweł Niedźwiedź

Pasjonat fotografii, filmu, montażu filmowego. W mojej pracy łączę pasję z profesjonalizmem, stale poszukując nowych inspiracji. Aktywny wypoczynek przez siłownię do roweru po piesze wędrówki, to nieodłączna część mojego życia z aparatem zawsze pod ręką. Interesuję się szeroko pojętym rozwojem osobistym i marketingiem, co przekłada się na moje kreatywne podejście w branży. Staram się otaczać inspirującymi ludźmi i być źródłem inspiracji dla innych. Prywatnie, jestem osobą zawsze pozytywnie nastawioną do życia, co znajduje odzwierciedlenie w mojej twórczości. Mam nadzieję :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Call Now Button